Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-04-19, 13:26 Autor: IAR/Radio Opole

Apel 17 regionalnych rozgłośni radia publicznego do przewodniczącego KRRiT

[fot. Paula Hołubowicz]
[fot. Paula Hołubowicz]
Radio Opole [fot. Maciej Marciński]
Radio Opole [fot. Maciej Marciński]
17 regionalnych rozgłośni publicznego radia "solidarnie i w porozumieniu" apeluje do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe przywrócenie wypłat pochodzących z opłat abonamentowych. Podkreślono, że publiczne pieniądze przeznaczone na realizację misji publicznej radia powinny trafić bezpośrednio na konta spółek radiowych.
Pismo w tej sprawie Maciejowi Świrskiemu przekazali likwidatorzy i redaktorzy naczelni Radia dla Ciebie i Radia Poznań. Emilia Benedykcińska i Piotr Michalak zostali zaproszeni na posiedzenie KRRiT.

"Tylko sądy w Poznaniu i Olsztynie utworzyły depozyty, pozostałe sądy odmówiły przyjęciu pieniędzy do depozytu, co jednoznacznie wskazuje na niewłaściwość przyjętego przez Pana modelu postępowania" - zwracają się w liście do przewodniczącego KRRiT przedstawiciele rozgłośni Polskiego Radia.

Podkreślono także, że nie jest prawdą, iż tylko RDC i Radio Poznań mają prawomocnie potwierdzoną przez KRS likwidację. "Wbrew Pańskiemu publicznemu stwierdzeniu z 12 i 15 kwietnia br., wszystkie 17 akcyjnych spółek radiowych ma taki sam status prawny i formalny jak RDC i Radio Poznań - wszystkie spółki są wpisane do KRS, jest otwarta i potwierdzona ich prawomocna likwidacja, są wskazani likwidatorzy, a zatem nie istnieją żadne przeszkody formalne lub prawne do rozporządzania przez likwidatorów pieniędzmi, jakie spółki powinny otrzymać od KRRiT" - czytamy w piśmie.

W ocenie autorów listu wysyłanie tych pieniędzy przez KRRiT do depozytów sądowych jest nie tylko nieuzasadnione prawnie, ale też przeciw skuteczne, ponieważ nie zabezpiecza żadnych interesów w realizacji misji radia publicznego, tylko tę misję dewastuje.

"Koszty działalności likwidatorów są opłacane ze skromnych przychodów własnych spółek, ze sprzedaży reklamy, a nie z pieniędzy przeznaczonych na realizację misji publicznego radia" - podkreślono.

Przedstawiciele 17 rozgłośni uważają, że bez tych pieniędzy nie mogą skutecznie realizować misji radia publicznego zatwierdzonej przez KRRIT w planach programowych wszystkich rozgłośni na rok 2024.

"Nie możemy na czas regulować wynagrodzeń pracowników czy zobowiązań wobec ZUS i US, rat kredytów bankowych i bieżących zobowiązań wobec kontrahentów. To wszystko wyłącznie z jednego powodu wstrzymania płatności KRRiT bezpośrednio na konta spółek i próby tworzenia depozytów sądowych" - zwracają uwagę autorzy pisma.

Według stanu na 15 kwietnia zaległości z tytułu wstrzymania przez KRRIT wypłat na konta spółek regionalnych rozgłośni wynoszą ponad 66 milionów złotych, tylko za okres styczeń - kwiecień 2024.

Zobacz także

2024-04-05, godz. 17:30, Wiadomości z regionu O szkolnictwie i nauce języków. Katarzyna Lubnauer w Opolu - Przywróciliśmy już normalność w kontekście nauczania języka niemieckiego jako ojczystego, ale to nie jest koniec zmian - mówiła w Opolu Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. » więcej 2024-04-05, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Blisko 160 pracowników poczty może stracić pracę. Spółka szykuje nowy plan zatrudnienia Pracownicy Poczty Polskiej obawiają się o swoją przyszłość. Są bowiem plany redukcji 5 tysięcy etatów w roku. W województwie opolskim ma być o prawie 160 stanowisk mniej. Poczta tłumaczy, że to: 'jedynie punkt wyjścia dla dalszych… » więcej 2024-04-05, godz. 14:00, Gospodarka Umowa podpisana. DW 459 w Żelaznej ma być równa jak stół Prawie kilometr wojewódzkiej trasy 459 w Żelaznej zostanie wyremontowany. » więcej 2024-04-05, godz. 13:11, Wiadomości z regionu Lewica chce utworzenia centrum prasowego w Opolu. "Brakuje takiego miejsca" Działacze Lewicy proponują utworzenie w Opolu ogólnodostępnego centrum prasowego. Rozwiązanie ma ułatwić pracę dziennikarzom, a także organizacjom czy politykom, chcącym organizować spotkania z mediami. » więcej 2024-04-05, godz. 12:26, Wiadomości z regionu Innowacyjne szkoły znów mogą walczyć o nowoczesne wyposażenie. Łączna wartość nagród to 55 milionów Już po raz 6. szkoły w całej Polsce mogą zgłaszać swoje projekty w konkursie z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Placówki, które przedstawią najciekawsze pomysły na ich wykorzystanie w nauce, otrzymają nagrody w postaci… » więcej
227228229230231232233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »