Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-11-29, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Śpiewająco promują ochronę środowiska. Przedszkolaki na festiwalu "Bądź eko, bądź bliżej natury" Opolskie przedszkolaki promują ochronę środowiska i to śpiewająco. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 29 w Opolu odbył się dziś (29.11) Festiwal Twórczości Ekologicznej 'Bądź eko, bądź bliżej natury'. To szósta edycja tego… » więcej 2023-11-29, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Ciekawie zapowiada się jarmark świąteczny w Prudniku Stoiska z wyrobami artystycznymi, rzemieślniczymi, degustacja potraw oraz koncerty i parada Motomikołajów - to główne atrakcje VI Jarmarku Bożonarodzeniowego w Prudniku. Przedświąteczna impreza odbędzie się na rynku w nadchodzący… » więcej 2023-11-29, godz. 10:08, Wiadomości z regionu Rok po pożarze strzelnicy w Chrząstowicach - biegli dalej nie wydali opinii Miała być do końca listopada, będzie dopiero w styczniu. Do opolskiej prokuratury wpłynął wniosek od poznańskich biegłych badających sprawę pożaru na strzelnicy Chrząstowicach o przesunięcie o kolejne miesiące terminu zdania… » więcej 2023-11-28, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Kierowcy MZK w Opolu szkolili się w prowadzeniu elektryków. "Tu jest tak cicho" Kilkunastu kierowców opolskiego MZK przeszło szkolenie z prowadzenia i obsługi autobusów elektrycznych, które w najbliższym czasie wyjadą na ulice Opola. Dla przyzwyczajonych do prowadzenia autobusów spalinowych to zupełnie nowe doświadczenie… » więcej
354355356357358359360
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »