Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2024-01-13, godz. 17:44, Sport i turystyka Motopodsumowanie sezonu. "To był dobry rok" 'To był dobry rok dla sportów motorowych w naszym regionie' - podkreślali uczestnicy gali w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. » więcej 2024-01-13, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Bezpłatne studia dla psychologów w Opolu. Chodzi o pomoc dzieciom Na naukę nigdy nie jest za późno, szczególnie gdy chodzi o pomoc potrzebującym. 25 psychologów z województwa, którzy są na początku swojej kariery zawodowej, rozpoczęło podyplomowe studia na kierunku 'Psychologiczne wsparcie dzieci… » więcej 2024-01-12, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Miał być plac zabaw. Spór o teren w Czarnowąsach trafił na wokandę Teoretycznie należy do Opola, a w praktyce do Dobrzenia Wielkiego. Niejasności wokół terenu w Czarnowąsach, na którym miał powstać plac zabaw jest wiele. Jedno natomiast jest pewne: jeśli gminy nie dojdą do porozumienia, to mieszkańcy… » więcej 2024-01-12, godz. 14:52, Wiadomości z regionu Przewrócony samochód. Wypadek w Opolu Do niebezpiecznego zdarzenia doszło po południu w Opolu. Kierowca Land Rovera z nieustalonych przyczyn zjechał z ulicy Plebiscytowej, przejechał przez pas oddzielający jezdnie, a następnie zakończył podróż w przewróconym na bok… » więcej 2024-01-12, godz. 12:00, Kultura i rozrywka Spotkanie Performerów Audiowizualnych Opole 2024, czyli SPA w Galerii M Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego zachęca do udziału w spotkaniu z artystami i performerami audiowizualnymi związanymi z wydziałem. Przez dwie godziny będziemy mogli posłuchać i zobaczyć pięć performansów. » więcej
283284285286287288289
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »