Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2024-01-02, godz. 17:28, Wiadomości z regionu Kolizja w Ligocie Turawskiej. Jeden z kierowców po spożyciu alkoholu Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w Ligocie Turawskiej. Kierowca osobowego opla nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z 'dostawczakiem'. » więcej 2024-01-02, godz. 14:55, Wiadomości z regionu Służby podsumowały okres sylwestrowo-noworoczny. "Było bezpiecznie" To była spokojna noc sylwestrowa - informują służby. W naszym regionie nie dochodziło do poważniejszych zdarzeń. » więcej 2024-01-02, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Most Zamkowy w Opolu z wyrwami w nawierzchni. Obiekt do gruntownego remontu Dziury i wyrwy w nawierzchni pojawiły się na opolskim Moście Zamkowym. Czy jest szansa na remont jezdni? » więcej 2024-01-02, godz. 13:41, Wiadomości z regionu Reglamentacja miejsc na parkingu to konieczność. Spółdzielnia odpowiada na interwencję Radia Opole - Miejsc postojowych jest mało i to była postawa podjęcia decyzji o ich reglamentacji - tak prezes spółdzielni mieszkaniowej Przyszłość Janusz Turek odpowiada na interwencję Radia Opole. Zgłosił się do nas słuchacz oburzony faktem… » więcej 2024-01-02, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Dodatek na pół roku, wzoru wniosku jeszcze nie ma. Nowości dla obywateli w 2024 Z nowym rokiem zmieniły się zasady wypłaty dodatków osłonowych, czyli finansowego wsparcia skierowanego do osób najuboższych. Dodatek, którego zadaniem w założeniu było niwelowanie skutków inflacji będzie wypłacany tylko na pół… » więcej
260261262263264265266
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »