Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2024-02-03, godz. 13:13, Wiadomości z regionu Turawa walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Pomóc w tym mają darmowe autobusy i nowe przystanki W gminie Turawa działa już bezpłatna komunikacja autobusowa. Dzięki niej mieszkańcy mogą podróżować nie tylko do 11 sołectw, ale też do Opola. Oprócz zniesienia opłat za przejazd, zwiększona została też liczba przystanków… » więcej 2024-02-03, godz. 11:11, Wiadomości z regionu Biegać każdy może. Trochę szybciej lub trochę wolniej Przybywa biegaczy, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności w Parkrunie. Ten odbywa się co sobotę na wyspie Bolko. Uczestnicy do pokonania mają 5 kilometrów. Niektórzy biegną rekreacyjne, a inni co tydzień próbują poprawiać… » więcej 2024-02-02, godz. 18:00, Sport i turystyka Będzie nowe boisko ze sztuczną murawą w Opolu Będzie kolejne piłkarskie boisko ze sztuczną nawierzchnią w Opolu. Miasto pozyskało na ten cel 1,8 miliona złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki. » więcej 2024-02-02, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Po 7 latach w Opolu znów będzie delegatura ABW. Teraz jest to wydział zamiejscowy - Opolska delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostanie przywrócona - poinformował Tomasz Siemoniak, minister, koordynator służb specjalnych. Projekt jest już gotowy, czeka na podpis premiera Donalda Tuska. Wówczas cała… » więcej 2024-02-02, godz. 13:43, Wiadomości z regionu Operacja live z Opola do Dubaju. OCO szykuje transmisję zabiegu Operacja będzie w Opolu, a przekaz 'na żywo' trafi do Emiratów Arabskich. Opolskie Centrum Onkologii przygotowuje się do pierwszej w historii placówki tak szerokiej transmisji przebiegu operacji 'jeden do jednego'. » więcej
234235236237238239240
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »