Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2023-09-07, godz. 07:40, Sport i turystyka Mistrz uczy w szkole. Dariusz Kopczyński z Opola rwie i podrzuca najlepiej na świecie [ZDJĘCIA] Dariusz Kopczyński, nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej nr 2 Opolu został mistrzem świata. 45-latek z Opola w tyle zostawił 11 sportowców z całego globu w dwuboju olimpijskim, choć sport ten trenuje zaledwie od 5 … » więcej 2023-09-07, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Dwa turystyczne weekendy na Opolszczyźnie. OROT świętuje 20 lat działalności Dwie dekady działalności Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Rocznicowe uroczystości w ramach Opolskich Dni Turystyki będą obfitowały w wiele wydarzeń, ale i promocji regionalnych atrakcji. Tych na Opolszczyźnie nie br… » więcej 2023-09-06, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Lekarze z Opola w nowatorski sposób naprawili zastawkę trójdzielną Zespół kardiologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu po raz pierwszy przeprowadził zabieg naprawy zastawki trójdzielnej bez otwierania klatki piersiowej. Jak informuje dr Jerzy Sacha, koordynator pracowni badań hemodynamicznych… » więcej 2023-09-06, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Opole: MZD zamyka na dwa dni fragment ul. Krakowskiej Uwaga kierowcy. Będą duże utrudnienia w ścisłym centrum Opola. Od czwartku do piątku (07.09-08.09) zamknięty zostanie wyjazd z ulicy Krakowskiej w kierunku 1 Maja i Korfantego. Opolski ratusz informuje, że ma to związek z końcowym… » więcej
389390391392393394395
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »