Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2023-07-26, godz. 12:54, Patronaty - polecamy Sztuka wyjdzie na ulice. Już wkrótce V Festiwal Zdarzeń Artystycznych OpenOpole „Uwaga! Na ulicach i placach miejskich w każdej chwili możecie natknąć się na Artystów Ulicy. Uchylcie im kapelusza, jako i Oni Wam!' - taka informacja pojawiła się na plakacie tego wydarzenia, a mowa o Festiwalu Zdarzeń Artystycznych… » więcej 2023-07-26, godz. 09:53, Patronaty - polecamy 80. Tour de Pologne w Opolu! Będą zmiany w organizacji ruchu [FILM, ZDJĘCIA] W najbliższy wtorek (01.08) ulicami Opola przejedzie peleton kolarski 80 Tour de Pologne. Będą duże zmiany w organizacji ruchu w centrum miasta. Kolarze na mecie w Opolu finiszować będą około godz. 16:30 przy ul. Ozimskiej. Po finiszu… » więcej 2023-07-26, godz. 09:03, Wiadomości z regionu Auto w rowie - poranny wypadek w Jełowej na DK45 Zdarzenie drogowe na trasie Opole-Kluczbork, na DK45. Dziś (26.07) około 6:40 auto osobowe wypadło z jezdni i wpadło do rowu. » więcej 2023-07-25, godz. 18:15, Sport i turystyka Mimo zagrożenia, kierunek Grecja wciąż na topie Pożary w Grecji nie ustępują. Okazuje się, że sytuacja na tamtejszych wyspach nie zniechęca klientów opolskich biur podróży do podróżowania. Część z nich decyduje się na greckie wakacje. Jak zaznacza Iwona Pilarska, właścicielka… » więcej 2023-07-25, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Opole: przy ulicy Chmielowickiej znaleziono ciała dwóch osób Zwłoki dwóch osób odkryto dziś (25.07) w jednym z mieszkań w Opolu. Policjanci zgłoszenie o tym zdarzeniu otrzymali przed godziną 09:00. » więcej
481482483484485486487
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »