Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2023-08-08, godz. 08:57, Wiadomości z regionu Kolizja z radiowozem w Opolu. Sygnalizacja wyłączona do odwołania [FILM] Utrudnienia w ruchu na skrzyżowaniu Oleskiej z Okulickiego w Opolu. Około 8:20 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych, w tym radiowozu. » więcej 2023-08-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Sezon na grzyby powoli się rozkręca. W lasach są już pierwsze okazy W opolskich lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Jak informują nas słuchacze Radia Opole, na grzybobranie można wybrać się między innymi w okolicach Brzegu, Lubszy, Borów Stobrawskich i Jełowej. Podczas leśnej wędrówki znaleźć… » więcej 2023-08-07, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Opole: kolizja samochodu osobowego z hulajnogą Niebezpieczne zdarzenie na osiedlu AK w Opolu. Po godzinie 14:00 na Rondzie Reagana doszło do kolizji samochodu osobowego z hulajnogą. » więcej 2023-08-07, godz. 14:24, Sport i turystyka Din Sula - nowym napastnikiem Odry Opole Odra Opole kontynuuje ofensywę na rynku transferowym. Opolski klub za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, że do klubu z Oleskiej dołączy nowy napastnik. To urodzony w Belgii reprezentant Albanii Din Sula. 25-latek ma… » więcej 2023-08-07, godz. 11:20, Wiadomości z regionu Miejskie oko patrzy i widzi. Z wizytą w centrum monitoringu Opola Zdążył zniszczyć elewację jednej kamienicy, podczas 'ozdabiania' kolejnej... został namierzony. Graficiarza kroczącego ze sprayem od ulicy Młyńskiej do rynku wypatrzył dyżurny monitoringu w stolicy województwa. To jedno z wielu… » więcej
469470471472473474475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »