Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2023-08-21, godz. 14:38, Wiadomości z regionu "Wygląda to tragicznie". Radni pytają o zniszczony trawnik w parku na osiedlu AK w Opolu - Czy park na osiedlu AK w Opolu zostanie naprawiony? - pytają miejscy radni z klubu PO. Chodzi o zniszczenia, jakie powstały tam po wczorajszym (20.01) koncercie 'Roztańczona Polska' organizowanym przez TVP. Zdaniem polityków teren został… » więcej 2023-08-19, godz. 22:30, Wiadomości z regionu Wakacyjna ekipa Radia Opole odwiedziła Górę św. Anny [ZDJĘCIA, FILM] Akcja 'Mamy Lato' w Radiu Opole. Odwiedzamy ciekawe miejsca na mapie Opolszczyzny i dziś (19.08) nasze plenerowe studio ustawiliśmy na Górze św. Anny. » więcej 2023-08-19, godz. 18:20, Sport i turystyka Kolejarz na remis. Połowicznie udane zakończenie rundy zasadniczej opolskich żużlowców Remisem 45:45 zakończył się ostatni dla OK Bedmet Kolejarza Opole mecz rundy zasadniczej w II lidze żużlowej. » więcej 2023-08-18, godz. 22:33, Sport i turystyka Opolska Odra nie zwalnia tempa. Niebiesko-czerwoni wygrali w Krakowie W meczu 5. kolejki rozgrywek Fortuna 1. Ligi piłkarze Odry Opole pokonali na wyjeździe Wisłę Kraków 3:1. Po tej wygranej opolanie awansowali na drugie miejsce w tabeli zaplecza ekstraklasy. » więcej 2023-08-18, godz. 15:42, Gospodarka Opole na podium najbogatszych miast w Polsce Opole jest drugim najbogatszym miastem w Polsce. W przeliczeniu na mieszkańca średni dochód opolan to 7640 zł. W porównaniu do 2021 roku, według rankingu pisma 'Wspólnota' awansowaliśmy o jedną pozycję. » więcej
459460461462463464465
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »