Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2023-08-28, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Opole: woda w Grudzicach nadal tylko do celów sanitarnych Mieszkańcy opolskich Grudzic nadal nie mogą korzystać z wody z miejskiego wodociągu. Jak informuje WiK, pomimo podjęcia szeregu działań, do chwili obecnej nie udało się całkowicie wyeliminować zanieczyszczenia mikrobiologicznego… » więcej 2023-08-28, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Ugodziła partnera nożem. Twierdzi, że w obronie własnej. Mieszkance Paczkowa grozi do 5 lat więzienia Sprzeczka pomiędzy partnerami znalazła swój finał w sądzie. Oskarżoną jest 32-letnia Aleksandra N., która według prokuratury, miała zadać kilka ciosów nożem Kamilowi N. i ukraść mu pieniądze. Dziś (28.08) przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-08-28, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Odra Opole gra o pozycję lidera. Na Oleską przyjeżdża zespół z Sosnowca Zagłębie Sosnowiec będzie kolejnym rywalem piłkarzy Odry Opole w walce o ligowe punkty. Dzisiejsze (28.08) spotkanie przy Oleskiej zakończy 6. kolejkę spotkań rozgrywek Fortuna 1. Ligi. Jeżeli Odra wygra dzisiejsze spotkanie, zostanie… » więcej 2023-08-27, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Opolskie Centrum Zdrowia przypomina o darmowych szczepieniach przeciw HPV, także dla chłopców Już nie tylko dziewczęta, ale i chłopcy mogą szczepić się w Opolu za darmo przeciwko HPV - przypomina Centrum Zdrowia. Placówka bierze udział w ministerialnym programie przesiewowych szczepień 12 i 13-latków. » więcej 2023-08-27, godz. 13:30, Wiadomości z regionu To już nie pisklaki. Żurawie rajskie z opolskiego zoo rosną jak na... drożdżach Na razie rosną w siłę, ale już wiedzą, że w opolskim ogrodzie nie zostaną. Dwa żurawie rajskie, które w czerwcu przyszły na świat w Opolu wciąż nie zdradziły swojej płci. » więcej
453454455456457458459
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »