Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2023-09-26, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Latarnia jak "gorący kartofel". Spór trwa, światła brak, chętnych do naprawy również [INTERWENCJA] Ani opolski ratusz, ani Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu nie poczuwają się do naprawy latarni przy ul. Jankowskiego 3. Światło zgasło cztery miesiące temu i od tej pory interweniujący mieszkańcy nie mogą doprosić się wymiany… » więcej 2023-09-26, godz. 13:05, Wiadomości z regionu Remontowe utrudnienia w ruchu w Opolu. Gdzie? Uwaga, kierowcy w Opolu. Trwające drogowe remonty w mieście generują kolejne utrudnienia w ruchu. » więcej 2023-09-26, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Odra Opole rozpoczyna przygodę w Pucharze Polski. Pierwszym rywalem ekstraklasowa Stal Mielec Po wygranej z Miedzią Legnica i powrotem na fotel lidera Fortuna 1. Ligi piłkarzy Odry Opole czeka mecz w rozgrywkach o Puchar Polski. Na Oleską przyjedzie dzisiaj (26.09) zajmująca aktualnie siódme miejsce w tabeli ekstraklasy Stal … » więcej 2023-09-26, godz. 10:02, Patronaty - polecamy Opolski Ekspres Dęty w tym roku rusza do Głuchołaz 'Kierunek południe'! - to hasło Opolskiego Ekspresu Dętego, którego trasa w tym roku wiedzie do Głuchołaz. Wyjazd ekspresu ze stacji Opole Główne zaplanowano w najbliższą sobotę (30.09) o godz. godz. 10:00. Powrót o godz. 15:06… » więcej 2023-09-26, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Opole: oświetlenie nie działa, chętnych do naprawy brak [INTERWENCJA] O wymianę spalonej żarówki w latarni stojącej przy Jankowskiego 3 w Opolu walczy od kilku tygodni mieszkanka jednego z bloków. Rzecz niby błaha, ale... nie w stolicy województwa. » więcej
423424425426427428429
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »