Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2023-10-02, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Gospodarka tematem pierwszej debaty przedwyborczej w Radiu Opole Radio Opole zaprasza na przedwyborcze debaty z udziałem kandydatów startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Przez dwa tygodnie proponujemy słuchaczom godzinne debaty z przedstawicielami komitetów, które wystawiają swoich… » więcej 2023-10-02, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Zatankował paliwo i odjechał bez płacenia. Policja go szuka Policjanci z Opola poszukują sprawcy kradzieży paliwa. Do zdarzenia doszło 1 kwietnia na stacji paliw przy ulicy Oświęcimskiej w Opolu. » więcej 2023-10-02, godz. 12:00, Sport i turystyka Opolscy strażacy wyruszają na Rysy. Cel - zdobyć pieniądze na leczenie 6-letniego Michała Już wiele razy pokazali, że pomaganie mają we krwi. Grupa kilkunastu opolskich strażaków w specjalnym umundurowaniu rusza zdobyć Rysy. W ten sposób chcą zebrać pieniądze na leczenie 6-letniego Michała, syna ich kolegi. Chłopczyk… » więcej 2023-10-01, godz. 18:58, Sport i turystyka Wisła Płock lepsza od Gwardii Opole. W Stegu Arenie gwardziści walczyli do końca Gwardia Opole przegrała w Stegu Arenie z Wisłą Płock 25:30 w 7. serii ORLEN Superligi piłkarzy ręcznych. Goście kontrolowali spotkanie i na przerwę schodzili z prowadzeniem 13:9. » więcej 2023-10-01, godz. 14:34, Wiadomości z regionu Samice Pudu w opolskim ZOO. Nowe mieszkanki ogrodu stworzą pary z samcami Opolskie ZOO ma nowych, egzotycznych mieszkańców. To samice Pudu, czyli saren żyjących na co dzień w Ameryce Południowej. Samice mają wraz z męskimi osobnikami, którzy już przebywali w opolskim ogrodzie zoologicznym stworzyć dwie… » więcej
347348349350351352353
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »