Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2023-10-14, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Opole: kończy się przebudowa skrzyżowania Luboszyckiej z Nysy Łużyckiej Dobiega końca przebudowa bardzo niebezpiecznego skrzyżowania ul. Luboszyckiej z Nysy Łużyckiej w Opolu. Inwestycja rozpoczęła się pod koniec lipca i powinna zakończyć się za kilka dni. » więcej 2023-10-14, godz. 17:25, Wiadomości z regionu Siatkówka. Medalista mistrzostw Polski za mocny dla UNI Opole W meczu 2. kolejki Tauron Ligi siatkarki Uni Opole przegrały przed własną publicznością z jednym z pretendentów do medali Grot Budowlanymi Łódź 0:3. W poszczególnych setach było 17:25, 21:25 i 16:25. W tabeli opolanki zajmują dziewiąte… » więcej 2023-10-14, godz. 15:26, Wiadomości z regionu Wypadki i kolizje na drogach województwa opolskiego Do kilku groźnych zdarzeń doszło dzisiaj (14.10) na drogach województwa opolskiego. Jedna osoba została ranna w wypadku na DW 463. Na moście, pomiędzy Antoniowem a Dylakami koło Ozimka, kierujący motocyklem wpadł w poślizg. Motocyklem… » więcej 2023-10-14, godz. 12:30, Wiadomości z regionu "Przed nami trudne zadanie". UNI Opole podejmuje Grot Budowlanych Łódź Siatkarki UNI Opole czeka pierwszy w tym sezonie mecz przed własną publicznością. Wilczyce w drugiej kolejce rozgrywek Tauron Ligi zmierzą się dzisiaj (14.10) w Stegu Arenie z Grot Budowlanymi Łódź. » więcej 2023-10-14, godz. 11:30, Wiadomości z regionu 12. Opolski Festiwal Gór. Sobota pełna atrakcji! W sobotę (14.10) ostatnia szansa, aby wziąć udział w 12. Opolskim Festiwalu Gór w Opolu. » więcej
334335336337338339340
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »