Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2023-11-25, godz. 08:00, Patronaty - polecamy Ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu - potrwa do 31 grudnia! 'Kraina ciepła' - tak nazywa się tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Już w sobotę (25.11) oficjalne otwarcie! To pierwszy raz kiedy tak długo będzie rozgrzewać nasze dłonie i serca, bo aż do końca grudnia! » więcej 2023-11-24, godz. 19:23, Wiadomości z regionu O dialogu, empatii i otwartości mówiono w Opolu. "Warto rozmawiać o tolerancji, szczególnie z młodzieżą" Czym jest tolerancja? Jak budować tolerancyjną społeczność? Nad tym zastanawiali się (24.11) uczniowie opolskich szkół ponadpodstawowych podczas konferencji pod hasłem 'Tolerancja - postawa pozytywna'. » więcej 2023-11-24, godz. 18:28, Wiadomości z regionu Zderzenie trzech samochodów na obwodnicy Opola. Ranne trzy osoby Do zderzenia dwóch samochodów osobowych z dostawczym busem doszło po południu przy zjeździe z obwodnicy do Opola. » więcej 2023-11-24, godz. 15:21, Sport i turystyka Kolejny młody zawodnik podpisał kontrakt z COROTOP Gwardią Opole Jakub Luksa podpisał umowę na grę w COROTOP Gwardii Opole występującej w rozgrywkach Orlen Superligi piłkarzy ręcznych. Będzie ona obowiązywała od nowego sezonu. Obecnie 18-latek uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kielc… » więcej 2023-11-24, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Do wielu wyciągał pomocną dłoń, dziś sam potrzebuje wsparcia Z Meksyku miał przywieźć dobre wspomnienia, teraz ma problem, by stamtąd wyjechać. Tomasz Karpiński z Opola podczas pobytu w Meksyku uległ wypadkowi, na skutek którego konieczna była hospitalizacja. » więcej
327328329330331332333
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »