Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-06, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Najczarniejsza karta w historii". Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu

Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gospodarka III Rzeszy na wystawie plenerowej IPN w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa poświęcona gospodarce III Rzeszy stanęła na ul. Krakowskiej w Opolu. Ekspozycja pokazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej opartej na grabieży dóbr i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu z inicjatywy IPN na głównym deptaku w stolicy regionu stawiana jest wystawa plenerowa nawiązująca do tematyki II wojny światowej.
- Informacje zawarte w wystawie poświęconej gospodarce III Rzeszy dla osób nie zajmujących się historią na co dzień, mogą być pewnym zaskoczeniem - mówi Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu. - Mówiono o tym, że rzeczywiście niektóre znane firmy niemieckie, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, krótko mówiąc, dobrze funkcjonowały w czasie II wojny światowej, korzystając z pracy po prostu robotników przymusowych, którzy tam byli zatrudniani bez wynagrodzenia.

Arkadiusz Victor, starszy inspektor delegatury IPN w Opolu, zwraca uwagę, że w roku 1938 około 80% całego przemysłu związane było z działaniami wojennymi. - Niemcy, tak jak inne państwa kapitalistyczne, były zależne od koniunktury światowej, która w tamtym okresie polepszała się - mówi. - Stany Zjednoczone już stawały na nogi i jeszcze przed dojściem nazistów do władzy można zauważyć wzrost jakości stopy życia przeciętnych Niemców. Najważniejszym czynnikiem i tym, który pozostaje tą najczarniejszą kartą w historii, jest zdecydowanie zaborczość i łupież w ramach polityki III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej konfiskowano majątek Żydów mieszkających w III Rzeszy. Zabierano im gotówkę, nieruchomości, dzieła sztuki, papiery wartościowe, a po rozpoczęciu wojny III Rzesza łupiła terytoria Polski, Czechosłowacji, ZSRR zabierając stamtąd zarówno dobra materialne, jak i zabierając na roboty przymusowe ludzi do Niemiec.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak
Arkadiusz Victor

Zobacz także

2024-09-06, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Więcej edukacji w kontekście szczepień". Główny Inspektor Sanitarny w Opolu - Nie każdy rodzic nieszczepiący dzieci jest aktywnym antyszczepionkowcem - mówił dziś (06.09) w Opolu Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. » więcej 2024-09-06, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Zamiast hybryd, samorząd województwa kupi nowe diesle. "Jesteśmy zmuszeni do zmiany naszej polityki" Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Opolszczyzna nie kupi hybrydowych szynobusów. Zamiast nich samorząd planuje wzmocnienie floty nowymi pojazdami spalinowymi, a pieniądze na ten cel będą prawdopodobnie w całości pochodziły z budżetu… » więcej 2024-09-06, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Ekstremalne zagrożenie pożarowe. Upały dają się we znaki leśnikom, strażakom i rolnikom Brak opadów od wielu dni i wysokie temperatury powietrza przełożyły się na spadek wilgotności ściółki i wzrost zagrożenia pożarowego - alarmują strażacy i leśnicy. Jak wynika z danych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW… » więcej 2024-09-06, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Trwa zbiórka podpisów pod petycją. "Chcemy powrotu miejskiego świadczenia żłobkowego" 752 podpisy pod petycją zebrano w sprawie przywrócenia miejskiej dotacji wyrównującej ceny za żłobki publiczne i prywatne. » więcej 2024-09-06, godz. 14:00, Kultura i rozrywka "Kordian" Słowackiego zawitał do Prószkowa Słowacki w Zespole Szkół im. Warszewicza w Prószkowie. Utwór 'Kordian' jest bohaterem tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W prószkowskiej szkole romantyczny dramat przedstawił uczniom zespół młodzieżowo-nauczycielsko-samorz… » więcej
106107108109110111112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »