Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-22, 00:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

50 lat pracy twórczej Stanisława Białogłowicza. Otwarto wystawę "Zapis ukryty"

Wystawa "Zapis ukryty" Stanisława Białogłowicza [fot. Michał Grocholski, Muzeum Śląska Opolskiego]
Wystawa "Zapis ukryty" Stanisława Białogłowicza [fot. Michał Grocholski, Muzeum Śląska Opolskiego]
W Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu otwarto wystawę z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej prof. Stanisława Białogłowicza. Jej tytuł to "Zapis ukryty". W czterech muzealnych salach można oglądać prace z różnych etapów twórczości tego artysty.
Tworzy on wielkoformatowe obrazy figuratywne. Inspiruje się także malarstwem abstrakcyjnym i ikoną. Ponadto na wystawie w Opolu zaprezentowano niepokazywane nigdy dotąd portrety wykonane przez artystę. - Pierwszy raz pokazałem również moje rysunki, czy najwcześniejsze szkice i portrety, których nigdy nie pokazywałem - mówi Białogłowicz. - Mam wiele różnych pasji w malarstwie, które uwielbiam np. pejzaż. Kocham malować pejzaż w plenerze, później przenoszę go do pracowni i dalej przekształcam. Moim marzeniem jest zrobić wystawę wyłącznie pejzażową, może jeszcze w tym roku - dodaje.

Pracę na wystawę artysta wybierał wspólnie z żoną Krystyną Węgrzyn-Białogłowicz. - Mąż jest zaliczany do kolorystów, ponieważ jest po akademii krakowskiej, po pracowni prof. Taranczewskiego. Tutaj eksponujemy bardzo piękny film, który powstał przy okazji nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego w Gdańsku. Tam bardzo pięknie pokazany jest proces dochodzenia do tego finalnego etapu, czyli od inkubacji pomysłu do momentu zakończenia pracy - dodaje.

Wystawa pt. "Zapis ukryty" Stanisława Białogłowicza będzie dostępna w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu do 26 sierpnia.
Stanisław Białogłowicz
Krystyna Węgrzyn-Białogłowicz

Zobacz także

2024-11-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę zarówno dla tych, którzy chcą się włączyć do dyskusji, jak i tych, którzy… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36, Wiadomości z regionu Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana w okolicach ulicy Budowlanych. Natomiast druga będzie znajdować się w rejonie… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30, Gospodarka To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko 3 do 8 procent. Ta najwyższa podwyżka dotyczy przedsiębiorców, którzy mają… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zabrali się jego przyjaciele, bliscy, współpracownicy i ludzie mediów… » więcej 2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »