Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-12, 18:28 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Na Zamku Górnym tworzono rycerskie tarcze [ZDJĘCIA]

"Pod chmurą z kulturą" - wakacyjne warsztaty fundacji Excalibur [fot. Adam Dubiński]
"Pod chmurą z kulturą" - wakacyjne warsztaty fundacji Excalibur [fot. Adam Dubiński]
"Pod chmurą z kulturą" - wakacyjne warsztaty fundacji Excalibur [fot. Adam Dubiński]
"Pod chmurą z kulturą" - wakacyjne warsztaty fundacji Excalibur [fot. Adam Dubiński]
O tym, że wakacje spędzane w mieście nie muszą być nudne, przekonali się najmłodsi uczestnicy bezpłatnych warsztatów, organizowanych przez fundację Excalibur na Zamku Górnym w Opolu. Tam dzieci poznawały zasady heraldyki i tworzyły własne tarcze rycerskie.
- Chodzi o to, żeby na tarczach zrobić swój herb, czyli symbol, który cię wyraża - mówi jeden z uczestników.

- Moja tarcza wygląda tak, że mam przyklejonych 9 serduszek, mam też narysowanego kota i napis "koty są super". Mi się te tarcze skojarzyły z rycerzami, bo oni używali ich do obrony w walce z przeciwnikami - mówi Magda.

- Na moim herbie są karty i szachownica - dodaje Mikołaj.

- Organizujemy przez całe wakacje cykl bezpłatnych warsztatów w ramach projektu "Pod chmurą z kulturą" - mówi Agnieszka Klak, prezes fundacji Excalibur. - Staramy się przemycić trochę wiedzy historycznej, ale nie tak szkolnie, tylko wakacyjnie i zabawowo. Te zajęcia rozwijają też manualnie i plastycznie. Do tego zawiązują się nowe znajomości, bo spotykają się dzieci z różnych szkół. Wspólnie pracują i mają okazję się poznać.

- Te zajęcia to wprowadzenie w historię, w kulturę średniowiecza i kulturę rycerską. Przekazujemy im wiedzę na temat herbu i tarczy herbowej - dodaje Rudolf Klak z fundacji Excalibur.

- Chociaż w mieście, to dzieci mają możliwość spędzenia czasu nieco inaczej, mogą wejść do zamku, integrować się - mówi Marta Mączyńska z placówki wsparcia dziennego Narnia w Opolu.

- Przyszłam tu ze swoim wnukiem Olusiem. Bardzo ciekawe zajęcia - dodaje pani Barbara.

Kolejne zajęcia zaplanowano za dwa tygodnie 26 lipca. Te skupią się wokół "Korony Królów" i insygniów królewskich. Są jeszcze wolne miejsca. A zapisywać się można telefonicznie lub mailowo pisząc na adres biuro@fundacjaexcalibur.pl.
Dzieci
Agnieszka Klak, Rudolf Klak, Marta Mączyńska, pani Barbara
Szersza relacja

Zobacz także

2023-11-04, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Wystawa kanarków i papug w Opolu. "To nasze święto, na które czekamy cały rok" Około 250 ptaków można oglądać na wystawie w filii MDK na osiedlu AK w Opolu. To głównie kanarki, ale są też papugi, amadyny i zanikające kanarki harceńskie, popularnie nazywane śpiewającymi. » więcej 2023-11-04, godz. 12:30, Sport i turystyka ''Wrócić na drogę zwycięstw''. Odra Opole podejmuje Górnika Łęczna Lider rozgrywek piłkarskiej Fortuna 1. Ligi Odra Opole rozegra dziś (04.11) kolejny mecz o ligowe punkty. Na stadionie przy Oleskiej zespół trenera Adama Noconia będzie rywalizować z Górnikiem Łęczna. ''Niebiesko-czerwoni'' po ostatniej… » więcej 2023-11-04, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Nowe utrudnienia w Opolu. Ul. Krawiecka zostanie czasowo wyłączona z ruchu Uwaga, kierowcy w Opolu, od poniedziałku (6.11) nieprzejezdna będzie ulica Krawiecka. Chodzi o okolice Małego Rynku. Czasowe wyłączenie tej drogi z użytkowania jest spowodowane pracami związanymi z budową przyłącza ciepłownicze… » więcej 2023-11-03, godz. 14:32, Wiadomości z regionu Choć matury dopiero za pół roku, to licealiści już sprawdzają swoją wiedzę. Za nimi próbne egzaminy 'To jest taki test, który pokazuje nam, co jeszcze musimy powtórzyć' - licealiści z LO numer 8 w Opolu komentują próbne matury. Przez 3 dni mierzyli się z podstawowymi przedmiotami, czyli językiem polskim, matematyką oraz angielskim… » więcej 2023-11-03, godz. 08:02, Wiadomości z regionu Opolski miód przebadany. Pszczoły z CUP nie próżnowały Miód opolski przebadany. Zebrany z pasieki miejskiej w Opolu, która - przypomnijmy - stoi na dachu Centrum Usług Publicznych urobek jest pełnowartościowym miodem wielokwiatowym. » więcej
354355356357358359360
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »