Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-05-29, godz. 15:50, Wiadomości z regionu Piłeś? Nie jedź! Dotyczy też rowerzystów. Wypadek na rondzie pod estakadą w Opolu Wizytą na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zakończyła się podróż 35-letniego rowerzysty przez Opole. Obywatel Ukrainy, w okolicy ronda pod estakadą, wymusił pierwszeństwo na prawidłowo jadącym kierowcy samochodu osobowego. Po przeprowadzonym… » więcej 2023-05-29, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Będzie się działo. Znamy szczegóły okołofestiwalowego Opola Plenerowy fortepian, przy którym będzie mógł zasiąść każdy, strefa zabawy, koncerty w rynku, trzy nowe gwiazdy w alei i jubileuszowy Jam Session w plenerze - to zaledwie ułamek miejskich imprez z okazji 60. Krajowego Festiwalu Piosenki… » więcej 2023-05-29, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Nocna awantura w Żabce. "To nie był jednorazowy wybryk" [INTERWENCJA] Ograniczenie liczby klientów do 10 jednocześnie oraz 2 ochroniarzy - takie środki zaradcze wprowadzono po ubiegłotygodniowym incydencje Żabka, przy ul. Grota Roweckiego w Opolu. » więcej 2023-05-29, godz. 08:34, Wiadomości z regionu Na Kanale Gliwickim pracują strażackie pompy. Do wody trafia preparat przeciwko złotym algom Strażackie pompy o wydajności przepompowywania 39 tys. litrów wody na minutę pracują od rana na śluzie Sławięcice. Jak przekazuje w mediach społecznościowych wojewoda opolski Sławomir Kłosowski wykorzystanie strażackich urządzeń… » więcej 2023-05-29, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Skradziono 2 dziecięce kajaki. Klub AZS apeluje o pomoc w ich odnalezieniu Zuchwała kradzież sprzętu sportowego w centrum Opola. Z przystani AZS Politechniki Opolskiej zniknęły 2 kajaki przeznaczone do użytku przez dzieci. » więcej
544545546547548549550
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »