Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-06-03, godz. 15:00, Sport i turystyka Odra Opole kończy sezon w Fortuna 1. Lidze. Na pożegnanie rozgrywek mecz z liderem tabeli Na zakończenie sezonu Fortuna 1. Ligi piłkarze Odry Opole zmierzą się na wyjeździe z Łódzkim Klubem Sportowym. Obie drużyny zagrają wyłącznie o prestiż. Opolanie, którzy przez niemal całą wiosenna rundę walczyli o utrzymanie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:00, Sport i turystyka Odra z licencją na grę w Fortuna 1. Lidze. Część meczów zagra w Bełchatowie Odra Opole otrzymała licencję na występy w Fortuna 1. Lidze w sezonie 2023/24. Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zdecydowała się przyznać opolskiej drużynie licencję warunkową z nadzorem infrastrukturalnym. Problemem w tym przypadku… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Kameralne urodziny parku na wyspie Bolko. "Kochamy to miejsce za piękno przyrody" Park miejski na wyspie Bolko w Opolu obchodzi swoje 110 urodziny. Z tej okazji o poranku na polanie obok stawu odbyła się joga połączona z medytacją i warsztaty choreograficzne. » więcej 2023-06-03, godz. 10:15, Wiadomości z regionu 70-lecie Staszica w Opolu. W weekend uroczystości rocznicowe Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu ma już 70 lat. W weekend (02-03.06) zaplanowano uroczystości rocznicowe oraz festyn rodzinny. » więcej 2023-06-03, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Nie tylko dla radości muzykowania, a dla wyższego celu. Koncert "Opole śpiewa dzieciom" Blisko 100 młodych wykonawców wystąpiło na scenie auli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu, aby wspomóc dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. » więcej
537538539540541542543
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »