Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-06-13, godz. 11:07, Wiadomości z regionu Potrącenie rowerzystki na ul. Budowlanych w Opolu Wypadek na ul. Budowlanych w Opolu. Po godz. 9:00 doszło tam do potrącenia rowerzystki przez samochód osobowy. » więcej 2023-06-13, godz. 09:44, Wiadomości z regionu Opole: zdenerwowani klienci w referacie komunikacji. Mają problemy z załatwieniem tam spraw Kilkadziesiąt osób czeka na obsługę w Centrum Usług Publicznych w Opolu. O sytuacji poinformowała nas słuchaczka, która chciała zarejestrować auto. Dowiedziała się na miejscu, że referat komunikacji nie działa. » więcej 2023-06-13, godz. 08:39, Wiadomości z regionu Przewozili pasażerów niezgodnie z przepisami. Kontrola WITD na A4 Ponad 2 tys. złotych mandatu oraz zatrzymane prawo jazdy - to kara wymierzona kierowcom autobusu zatrzymanego na opolskim odcinku autostrady A4 przez mundurowych inspekcji transportu drogowego. » więcej 2023-06-13, godz. 07:38, Wiadomości z regionu Kozy z Zaodrza odłowione. Co stanie się ze zwierzętami? [INTERWENCJA] Stado 5 kóz uprzykrzające życie działkowcom z Zaodrza w Opolu odłowione. Zwierzęta, którymi opiekował się bezdomny, trafiły do gospodarstwa. » więcej 2023-06-12, godz. 22:00, Wiadomości z regionu "To program dla ludzi aktywnych i ambitnych". Kolejni studenci z certyfikatami Legii Akademickiej Kolejni studenci Uniwersytetu Opolskiego odebrali certyfikaty Legii Akademickiej. To osoby, które są już po przysiędze i szkoleniu w jednostkach wojskowych. Przypomnijmy, Legia Akademicka jest ochotniczym programem szkolenia wojskowego… » więcej
521522523524525526527
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »