Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-06-18, godz. 01:00, Wiadomości z regionu Trwa "dopracowywanie" Centrum Usług Publicznych w Opolu. Finał przeprowadzki w lipcu Newralgiczne punkty przeprowadzki już za nimi, ale prace jeszcze trwają. Operacja przeniesienia wydziałów i jednostek opolskiego ratusza do Centrum Usług Publicznych przy ul. Pileckiego 1 zakończy się na początku lipca. » więcej 2023-06-17, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Prace absolwentów "plastyczniaka" dostępne na wystawie w GSW To kolejna prezentacja prac absolwentów Publicznego Liceum Plastycznego w Opolu. W Galerii Sztuki Współczesnej dostępna jest wystawa pod tytułem ,,Moja odpowiedź 7...', wieńcząca cykl czteroletniej nauki w 'plastyczniaku'. » więcej 2023-06-17, godz. 18:10, Wiadomości z regionu "Cieszy oko stara motoryzacja, nowa jest bez duszy". Za nami zlot starych pojazdów w Opolu Perełki dawnej motoryzacji nie zawiodły i pojawiły się na zlocie w Opolu. Dziewiąta edycja Wystawy Pojazdów Zabytkowych RPM Zagłoba przyciągnęła kilkadziesiąt zabytkowych samochodów i motocykli. Nie zabrakło tradycyjnych garbusów… » więcej 2023-06-17, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Zmienić styl życia. Akcja na basenie Akwarium w Opolu Nurkowanie, konsultacje rehabilitacyjne, aqua gimnastyka i masaże, to tylko niektóre z atrakcji, z których mogły skorzystać osoby odwiedzające dziś (17.06) basen Akwarium w Opolu. Wydarzenie zorganizowano w ramach 'Dnia Dla Zdrowia'… » więcej 2023-06-17, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Opole: ostatnia szansa, aby przed rozpoczęciem sezonu letniego skorzystać z pływalni "Akwarium" To już ostatnia szansa, aby przed wakacjami skorzystać z krytej pływalni Akwarium w Opolu. Od jutra (18.06) basen zostanie zamknięty i ponownie będzie można z niego skorzystać dopiero we wrześniu. Jednak na finał przygotowano wiele… » więcej
517518519520521522523
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »