Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-06-28, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Duży pies zaatakował yorka w Opolu. Zwierzę nie przeżyło, właścicielka domaga się sprawiedliwości [INTERWENCJA] 4,5-letni york miał zostać zaatakowany przez dużego psa rasy cane corso podczas spaceru na skrzyżowaniu ulic Plebiscytowej i Bolesława Prusa w Opolu. Zwierzę tej konfrontacji nie przeżyło, a jego właścicielka domaga się teraz zabezpieczenia… » więcej 2023-06-27, godz. 21:00, Sport i turystyka Czeski obrońca nowym piłkarzem opolskiej Odry Jiří Piroch został nowym piłkarzem Odry Odry. 27-letni czeski obrońca związał się z występującym w Fortuna 1. Lidze zespołem umową do 30 czerwca 2024 roku, z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. » więcej 2023-06-26, godz. 19:40, Wiadomości z regionu Opole: będą kolejne elektryczne autobusy. Przetarg ogłoszony Opole ogłosiło przetarg na dostarczenie 9 autobusów elektrycznych. - Pojazdy zostaną przeznaczone na obsługę linii 3 i 11 - informuje Ewelina Laxy z opolskiego MZK. » więcej 2023-06-26, godz. 19:40, Wiadomości z regionu W czwartek nocny remont ul. Niemodlińskiej. Prace w ramach gwarancji Nowy tydzień, nowe remonty. Drogowcy w tym tygodniu pojawią się na ulicy Niemodlińskiej. - To kolejne, po Ozimskiej i Nysy Łużyckiej remonty cząstkowe na głównych arteriach stolicy województwa. Drogowcy pojawią się na miejscu w… » więcej 2023-06-26, godz. 17:40, Gospodarka Linia kolejowa Racibórz-Racławice Śląskie będzie rewitalizowana. Inwestycja za pół miliarda Ponad pół miliarda złotych kosztować będzie wznowienie ruchu kolejowego między Raciborzem a Racławicami Śląskimi, przez Głubczyce. To największy w historii regionu projekt dotyczący powrotu stałych połączeń na południu re… » więcej
509510511512513514515
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »