Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-07-06, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Znika zielony most kolejowy nad Odrą. Jego fragmenty staną przy stacji Opole Główne [ZDJĘCIA] Trwa rozbiórka mostu kolejowego nad Odrą w Opolu. Przypomnijmy, to pamiątkowa przeprawa, która powstała w 1927 roku. Rozbiórka mostu jest prowadzona w związku z inwestycją realizowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na magistrali… » więcej 2023-07-06, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Potrzeba pieniędzy na odbudowę spalonego placu. "Rozmowy z ubezpieczycielem są trudne" 65 tysięcy złotych na odbudowę spalonego placu zabaw przy Nysy Łużyckiej w Opolu - poprawkę do budżetu tej treści przyjęli na ostatniej przed wakacjami sesji radni stolicy województwa. » więcej 2023-07-06, godz. 14:10, Wiadomości z regionu Będzie nowa ulica w Opolu. Radni poparli pomysł Rady Kobiet 19 głosami za i jednym wstrzymującym się radni Opola przyjęli uchwałę o nadaniu imienia dr Danuty Berlińskiej jednej z wewnętrznych ulic w 'dzielnicy profesorskiej' na Półwsi. Z takim wnioskiem do ratusza wystąpiła Rada Kobiet. » więcej 2023-07-06, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Na takie ekstremum nie ma remedium! Dlaczego Zaodrze "utonęło" w korkach? To były opady ekstremalne, a na taką sytuację Opole nie jest do końca przygotowane - tak w ratuszu komentują skutki wczorajszej (6.07) ulewy w Opolu. Od rana trwa jeszcze sprzątanie skutków. W terenie jest firma, która czyści wpusty… » więcej 2023-07-06, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Śmiertelny wypadek w Łosiowie. Przyczepa rolnicza przygniotła mężczyznę W Łosiowie przyczepa rolnicza przygniotła 68-letniego mężczyznę. Poszkodowanego nie udało się uratować. » więcej
501502503504505506507
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »