Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-07-08, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Teren wygrodzony. Ruszył remont fontanny na Stawie Zamkowym w Opolu Ruszył pierwszy etap prac związany z przebudową fontanny na stawku przy ul. Barlickiego w Opolu. W ramach inwestycji wymieniony zostanie mechanizm urządzenia, który umożliwi stworzenie wodnego ekranu. Sama fontanna ma przypominać tę… » więcej 2023-07-08, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Komitet przeciwko budowie spalarni odpadów w Opolu rusza z nową inicjatywą. Ma wsparcie polityczne Prawie pół tysiąca podpisów zebrali przeciwnicy budowy spalarni śmieci w Opolu Groszowicach. Inwestycja, przypomnijmy ma powstać przy ulicy Podmiejskiej, na terenie Zakładu Komunalnego. Inicjatorzy komitetu 'STOP spalarni' mówią m.in… » więcej 2023-07-08, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Opaski ratujące życie dla samotnych seniorów z Opola Kolejne opaski bezpieczeństwa dla seniorów 65 plus trafią do mieszkańców Opola. To urządzenia, które pracują 24 godziny na dobę, nadzorują stan zdrowia właściciela i są wyposażone w sygnał SOS oraz lokalizator GPS. » więcej 2023-07-08, godz. 11:45, Wiadomości z regionu Zaczynali studia w wyższej szkole, kończą na uniwersytecie 250 absolwentów studiów podyplomowych Uniwersytetu WSB Merito Opole, dawnej WSB odebrało świadectwa zakończenia edukacji. To absolwenci uczelni wyższych, którzy na podyplomówkach szukali nowych wyzwań i nowej wiedzy. » więcej 2023-07-08, godz. 09:45, Kultura i rozrywka Kino pod chmurką znów zagości na ul. Krakowskiej przed siedzibą CAS w Opolu Centrum Aktywizacji Społecznej razem z fundacją Rozwoju Społecznego Spinacz i 'Opolskimi Lamami' organizują kolejną edycję wakacyjnego kina plenerowego pod chmurką. Szykowanych jest pięć seansów dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów… » więcej
498499500501502503504
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »