Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-08-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Sezon na grzyby powoli się rozkręca. W lasach są już pierwsze okazy W opolskich lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Jak informują nas słuchacze Radia Opole, na grzybobranie można wybrać się między innymi w okolicach Brzegu, Lubszy, Borów Stobrawskich i Jełowej. Podczas leśnej wędrówki znaleźć… » więcej 2023-08-07, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Opole: kolizja samochodu osobowego z hulajnogą Niebezpieczne zdarzenie na osiedlu AK w Opolu. Po godzinie 14:00 na Rondzie Reagana doszło do kolizji samochodu osobowego z hulajnogą. » więcej 2023-08-07, godz. 14:24, Sport i turystyka Din Sula - nowym napastnikiem Odry Opole Odra Opole kontynuuje ofensywę na rynku transferowym. Opolski klub za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, że do klubu z Oleskiej dołączy nowy napastnik. To urodzony w Belgii reprezentant Albanii Din Sula. 25-latek ma… » więcej 2023-08-07, godz. 11:20, Wiadomości z regionu Miejskie oko patrzy i widzi. Z wizytą w centrum monitoringu Opola Zdążył zniszczyć elewację jednej kamienicy, podczas 'ozdabiania' kolejnej... został namierzony. Graficiarza kroczącego ze sprayem od ulicy Młyńskiej do rynku wypatrzył dyżurny monitoringu w stolicy województwa. To jedno z wielu… » więcej 2023-08-07, godz. 09:43, Wiadomości z regionu "Rośnie świadomość pacjentów na temat nowotworów". Dr Barbara Radecka gościem Radia Opole - Późne rozpoznanie choroby nowotworowej to wciąż spory problem - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca dyrektora ds. lecznictwa Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu dr Barbara Radecka. » więcej
474475476477478479480
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »