Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-08-26, godz. 14:58, Sport i turystyka Futsalowe wspomnienie przyjaciela sportu. Memoriał Grzegorza Lachowicza W marcu 2021 roku środowisko futsalowe pogrążyło się w żałobie. W wieku 41 lat zmarł prezes Dremana Opole Komprachcice Grzegorz Lachowicz. » więcej 2023-08-26, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Jezioro Nyskie miejscem kolejnego finału akcji Radia Opole "Mamy Lato" Wraz z końcem wakacji nie zapominamy o jednym z najlepszych miejsc do wypoczynku w województwie opolskim. Kolejny finał akcji 'Mamy Lato' Radia Opole zagości nad Jeziorem Nyskim. Zapraszamy dzisiaj (26.08) do mobilnego studia Radia Opole… » więcej 2023-08-26, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Szukamy rozwiązań". Rada dzielnicy pyta mieszkańców, co zrobić z placem po stacji paliw Nowe miejsce spotkań, przystanek autobusowy czy może jednak reaktywacja stacji paliw - co się stanie z terenem po stacji benzynowej przy ulicy Armii Krajowej w Opolu? Okoliczni mieszkańcy mają swoje pomysły, ale nie mogą na razie podjąć… » więcej 2023-08-25, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Opole: bakterie z grupy coli w wodociągu w Grudzicach. Jest komunikat sanepidu [LISTA ULIC] Uwaga mieszkańcy opolskich Grudzic - woda z miejskiego wodociągu nie nadaje się do spożycia. Jak informują służby sanitarne badanie wykazało obecność w niej bakterii z grupy coli. » więcej 2023-08-25, godz. 19:30, Kultura i rozrywka Muzycznie i sentymentalnie. Koncert z okazji 50-lecia współpracy Opola i Poczdamu 50 lat temu Opole nawiązało współpracę z niemieckim Poczdamem. Z okazji jubileuszu młodzieżowe orkiestry symfoniczne z obu zaprzyjaźnionych miast wystąpiły w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Wybrzmiały między innymi utwory… » więcej
428429430431432433434
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »