Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-19, 09:03 Autor: Katarzyna Zawadzka

45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Panny z Wilka" Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego przeniosło publiczność do lat 30. XX wieku. Były stroje i meble z epoki. Głównemu bohaterowi utworu Jarosława Iwaszkiewicza - Wiktorowi Rubenowi towarzyszył na scenie duch zmarłego przyjaciela kleryka Jurka.
- Akcja z jednej strony dzieje się w epoce, do której nawiązują kostiumy, a z drugiej strony próbujemy wysyłać sygnały dzisiejszego myślenia - mówi reżyser. - Z jednej strony zależało nam na wyakcentowaniu tego bardzo tradycyjnego porządku społecznego, patriarchalnego, który ma wpływ na losy kobiet i w gruncie rzeczy zapisanego przez Iwaszkiewicza - kleryka Jurka, po którego stracie główny bohater przeżywa kryzys i tym samym podaje w wątpliwość także swoją tożsamość. Do tego tekstu o niepodjęciu decyzji co do życia i miłości dochodzi jeszcze jedno niedookreślenie - czy bardziej kobiety, czy bardziej mężczyźni... - dodaje.

- Mój bohater to człowiek bardzo samotny - mówi Marcin Kiszluk, odtwórca roli Wiktora. - Człowiek po ogromnych przejściach i traumie wojennej taki trochę niezdefiniowany pomimo wieku. Niezdefiniowany jako człowiek i niezdefiniowany co do orientacji seksualnej. Cały czas poszukujący. Myślę, że ta trauma wojenna i te wszystkie wydarzenia spowodowały, że nie może odnaleźć się. Ten nagły strzał panien z jego lat młodzieńczych powoduje ogromny mętlik w jego głowie - dodaje.

Kolejne przedstawienie konkursowe 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych także przygotował Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W poniedziałek (20.09) widzowie zobaczą "Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana. Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.
Krzysztof Rekowski
Marcin Kliszuk

Zobacz także

2021-09-20, godz. 14:13, Patronaty - polecamy III Opolski Kongres Młodzieży startuje już w piątek 'Nie jesteś sam!' - to hasło przewodnie III Opolskiego Kongresu Młodzieży, którego w tym roku tematem przewodnim będzie zdrowie psychiczne młodych osób oraz motywacja do podejmowania aktywności. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy… » więcej 2021-09-20, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Prezydent Opola i radni z jego klubu zawiązali stowarzyszenie "Tak dla Opolskiego" 'Tak dla Opolskiego' to nowe stowarzyszenie, któremu przewodzi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, a w którego skład wchodzą - jak na razie - głównie jego radni. Wiceprezesem został przewodniczący opolskiej rady miasta Łukasz … » więcej 2021-09-20, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Uwaga kierowcy! Od czwartku zmiany w organizacji ruchu w rejonie węzła przesiadkowego Opole Wschodnie Samochody jadące od strony Zaodrza nie będą już przejeżdżały przez teren budowanego dworca autobusowego. » więcej 2021-09-20, godz. 08:00, Sport i turystyka Niedzielne porażki futsalistów z Opolszczyzny Za nami nieudana niedziela (19.09) dla reprezentantów Opolszczyzny w ekstraklasie futsalu. Ani Gredar, ani Dreman nie zdobyły punktów. » więcej 2021-09-20, godz. 07:32, Sport i turystyka Odra Opole wygrywa ze Stomilem Olsztyn! Retransmisja w RO 3 SPORT Mecz na stadionie przy Oleskiej w Opolu dość długo nie przynosił okazji bramkowej żadnej ze stron. W 34. minucie Odra Opole strzeliła pierwszą bramkę. » więcej
1185118611871188118911901191
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »