Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2025-01-02, 18:10 Autor: Jakub Biel

Nowe zasady segregacji tekstyliów. W Opolu nie będzie specjalnych kontenerów

Nowy PSZOK przy ulicy Przeskok 1 w Opolu-Groszowicach [fot. Witold Wośtak]
Nowy PSZOK przy ulicy Przeskok 1 w Opolu-Groszowicach [fot. Witold Wośtak]
Ubrania [fot. Jakub Biel]
Ubrania [fot. Jakub Biel]
Wieszak na ubrania [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wieszak na ubrania [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Od początku roku wprowadzono nowy obowiązek segregacji zużytych tekstyliów. Ubrania, które stały się odpadami, nie mogą już trafiać do czarnego pojemnika na śmieci. Władze Opola zdecydowały, że nie będą wprowadzane dodatkowe kontenery na tekstylia. Odpady tego rodzaju można dostarczyć do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
- W nowym roku zmienia się jedna rzecz. Ubrania, które stają się odpadami, nie można wrzucić bezpośrednio do pojemnika czarnego. W Opolu zapraszamy mieszkańców do dwóch stacjonarnych PSZOK-ów - przy ul. Kępskiej i ul. Przeskok, ale także zapraszamy do mobilnych PSZOK-ów, które co sobotę działają w dzielnicach miasta. Łącznie mamy 16 takich lokalizacji - mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola.

Decyzja o braku kontenerów wynika zarówno z kosztów, jak i trudności w zagospodarowaniu odpadów tekstylnych. Jak zaznacza Iwona Kowalczuk, część tekstyliów, po ich zebraniu, trafia niestety do spalenia jako paliwo energetyczne.

Mieszkańcy Opola starają się przekazywać używane ubrania dalej – znajomym, potrzebującym lub do specjalnych zbiórek organizowanych przez organizacje charytatywne.

Ksiądz Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, zachęca, by niepotrzebnym ubraniom nadawać "drugie życie". Pokazuje to chociażby pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

- Caritas od dziesięcioleci zajmuje się zbiórką odzieży używanej. Rocznie jako Opolanie przekazujemy około 10 ton odzieży uchodźcom z Ukrainy i innym potrzebującym. Ważne jednak, by oddawane rzeczy były czyste i w dobrym stanie – to kwestia kultury pomagania.

Przepisy te mogą stać się impulsem do większej świadomości ekologicznej i odpowiedzialności w zarządzaniu tekstyliami. Zanim ubrania staną się odpadem, warto zastanowić się, czy można je wykorzystać ponownie, naprawić lub przekazać innym.
Iwona Kowalczuk
ks. Arnold Drechsler

Zobacz także

2024-12-31, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Samorząd województwa kupuje nowe pociągi. Na początek 5, docelowo nawet 20 Nawet 20 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych może trafić w najbliższych latach na tory województwa opolskiego. Zarząd regionu podpisał dziś (31.12) umowę na zakup jednostek Elf trzeciej generacji. » więcej 2024-12-31, godz. 08:25, Wiadomości z regionu Morsy z Opola powitają Nowy Rok w lodowatej wodzie Tradycji stanie się zadość. Jak co roku, opolskie morsy spędzą sylwestra na kąpielisku Bolko w Opolu. Miłośnicy zimnej kąpieli zapraszają wszystkich mieszkańców, aby wspólnie z nimi wejść do lodowatej wody. » więcej 2024-12-30, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Opole: coraz więcej dzieci trafia do pieczy zastępczej. Problem dotyczy m.in. młodych rodziców Rośnie liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jeszcze 3 lata temu przebywało w niej 72,4 tys. dzieci, teraz jest to już 77 tysięcy. Jednocześnie spada… » więcej 2024-12-30, godz. 16:50, Wiadomości z regionu Mgła czy smog? Co się stało z powietrzem w Opolu? Opole w weekend biło niechlubne rekordy przekroczenia stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu. Według stacji pomiarowych w stolicy regionu normy PM10 były trzykrotnie wyższe niż w chociażby w Krakowie, który słynie z walki ze smogiem… » więcej 2024-12-30, godz. 14:31, Wiadomości z regionu Zwłoki przy ulicy Światowida w Opolu. Policja wyklucza udział osób trzecich Zwłoki mężczyzny odnaleziono przed południem w pobliżu ulicy Światowida w Opolu. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »