Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-11-11, 18:17 Autor: Witold Wośtak

Piknik niepodległościowy w Opolu. Był polonez, rogale marcińskie i opolskie służby [ZDJĘCIA]

Piknik z okazji Święta Niepodległości na opolskim rynku [fot. Adam Dubiński]
Piknik z okazji Święta Niepodległości na opolskim rynku [fot. Adam Dubiński]
Uroczysty polonez zainaugurował piknik niepodległościowy w centrum Opola. Mieszkańcy mogli między innymi zapoznać się z ofertą wstąpienia do wojska, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wziąć udział w quizie wiedzy patriotycznej.
Był też poczęstunek rogalami marcińskimi, a na scenie koncerty i występy o tematyce głównie patriotycznej. Dużym zainteresowaniem cieszył się też wóz strażacki, o którym mówi aspirant Jakub Młot z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

- To jest specjalistyczny samochód o ratownictwa chemiczno-ekologicznego. On jest niespotykany, bo niewiele jest okazji do zobaczenia takiego samochodu – mamy dwa takie w całym województwie. Ludzie przychodzą i pytają, ile on ma wody. Odpowiadamy, że nie ma jej wcale. Jest dużo sprzętu, pomp i ubrań na kwasy czy na gazy. To jest samochód jedyny w swoim rodzaju.

W otwarciu pikniku brał udział między innymi marszałek Szymon Ogłaza, którego nasz reporter Witold Wośtak zapytał, czym jest dzisiejszy patriotyzm.

- To jest rzecz indywidualna. Dla jednych to będzie manifestowanie swojego przywiązania i miłości poprzez noszenie biało-czerwonych barw, tak jak dzisiaj. Dla innych to jest codzienna praca na rzecz budowania naszej ojczyzny, a dla jeszcze kolejnej grupy to jest na przykład możliwość zaciągnięcia się do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zapytaliśmy mieszkańców, z czego jako Polacy możemy być dzisiaj dumni i jak obecnie rozumieć patriotyzm.

- Dzisiaj wyraża się patriotyzm między innymi przez udział w tego typu imprezach. Ja bym dodała, żeby pokazywać wartości patriotyczne również swoim zachowaniem. Oby młodzi ludzie przyjmowali je naturalnie i uznawali za swoje. To powinno być manifestowane w różnych sytuacjach, kiedy trzeba wyrazić dobrą emocję związaną z patriotyzmem.

- Możemy być dumni przede wszystkim z niepodległości, bo obecnie na pewno nie z jedności. Chcielibyśmy być jednym narodem i powinniśmy zrobić wszystko, żeby być jednością i stać murem za naszą polskością.

Stoiska jednostek wojskowych także cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku. Można było zapoznać się między innymi z działalnością 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwłaszcza dzieci były zafascynowane mundurami, dlatego żołnierze chętnie pozowali do zdjęć z najmłodszymi.

Nie mniejszą atrakcją dla dzieci były natomiast szczudlarki Teatru "Epidemia" z Mysłowic. Jedna w epokowej sukni mówi, że czuje się na szczudłach jak na własnych nogach.

- Nie ma jakiejkolwiek różnicy – po prostu jesteśmy wyżej. Wiadomo, że czasami zmęczenie daje się we znaki, ale dajemy radę i ogólnie jest w porządku. Żeby było na szczudłach bezpiecznie i żeby można wyjść do ludzi, zwłaszcza do dzieci podbiegających i chcących dotknąć, potrzeba minimum trzydziestu godzin chodzenia pod okiem instruktora. Po takim czasie każdy szczudlarz czuje się na tyle dobrze, że może wyjść do ludzi.

Witold Wośtak pytał uczestników, w jaki sposób przekazywać patriotyzm młodemu pokoleniu oraz czym jest patriotyzm dla nastolatków.

- Jeżeli patriotyzm zanika w szkole czy w mediach, jak można pokazać inaczej patriotyzm? Wiadomo, że rola rodzica jest najważniejsza, bo trzeba przekazywać wartości, chodzić na podobne święta i rozmawiać o tym. Jeśli jednak przykład nie idzie z samej góry, myślę, że to w końcu będzie zanikać. Uważam, że mamy jakąś spuściznę od lat. To jest nasza kultura, nasi przodkowie i należałoby to jak najbardziej pielęgnować.

- Młode pokolenie rozumie patriotyzm głównie tak, żeby reprezentować na przykład swój kraj na międzynarodowych zawodach i być dumnym z reprezentowania swojej ojczyzny. Jako Polacy możemy być dumni właśnie z dyscyplin sportowych oraz tego, jak Polacy rozwijają się pod różnymi względami.
Jakub Młot
Szymon Ogłaza
Mieszkańcy
Szczudlarka
Mieszkańcy

Zobacz także

2024-11-09, godz. 20:07, Sport i turystyka Odra była bliżej, ale ostatecznie tylko zremisowała z Wartą Poznań [ZDJĘCIA] Piłkarze Odry Opole zremisowali w swoim ostatnim w historii meczu rozegranym przy ul. Oleskiej. Spotkanie pełne sentymentów zakończyło się wynikiem 0:0. Odra i Warta Poznań podzieliły się punktami. » więcej 2024-11-09, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kibice po raz ostatni maszerują na Oleską. Kończy się historia stadionu miejskiego w tym miejscu [ZDJĘCIA, FILM] Piłkarskie święto w Opolu. Sobota to wyjątkowy dzień dla kibiców opolskiej Odry, którzy po raz ostatni przy ulicy Oleskiej będą dopingowali zawodników drużyny i wspierali swój ukochany klub. Ich droga na mecz również była wyjątkowa… » więcej 2024-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To bardzo smutna rocznica, ale trzeba o niej przypominać". Mija 86 lat od "nocy kryształowej" Opole pamięta o żydowskich mieszkańcach miasta i tragicznej 'nocy kryształowej', która miała miejsce 86 lat temu. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w nazistowskich Niemczech doszło do masowego pogromu ludności żydowskiej. Te tragiczne… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Kolejny "elektryk" zaparkował w zajezdni MZK. Wkrótce wyjedzie na ulice Opola Pierwszy z dziewięciu nowych autobusów elektrycznych przyjechał do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. - To efekt realizacji projektu 'Elektromobilne Opole - etap II' - informuje przewoźnik. » więcej 2024-11-08, godz. 19:00, Sport i turystyka Ostatni gwizdek na Oleskiej. Pożegnanie stadionu pełnego wspomnień Odra Opole rozegra jutro (9.11) ostatni mecz w historii na stadionie przy ul. Oleskiej. Miejsce, które pamięta największe sukcesy opolskiego klubu wkrótce przestanie istnieć, a zespół przeniesie się na nowy stadion znajdujący się… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »