Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-10-30, 08:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole: kolejne nagrobki na cmentarzu komunalnym mogą zostać zlikwidowane

Cmentarz Półwieś, uwaga: grób nieopłacony [fot. Sławomir Mielnik]
Cmentarz Półwieś, uwaga: grób nieopłacony [fot. Sławomir Mielnik]
Cmentarz Półwieś, uwaga: grób nieopłacony [fot. Sławomir Mielnik]
Cmentarz Półwieś, uwaga: grób nieopłacony [fot. Sławomir Mielnik]
Cmentarz Półwieś, uwaga: grób nieopłacony [fot. Sławomir Mielnik]
Cmentarz Półwieś, uwaga: grób nieopłacony [fot. Sławomir Mielnik]
Zakład Komunalny w Opolu ponownie zaczyna inwentaryzację grobów na cmentarzu na Półwsi. Dotyczy to pochówków z lat 50. 60. i 70. Procedura będzie podobna jak w roku ubiegłym. Na wybranych nagrobkach, które od kilkudziesięciu lat są zaniedbane pojawi się informacja o konieczności wniesienia zaległej opłaty.
- W poprzednim roku procedurze likwidacji poddanych zostało ponad 300 nagrobków i niemal wszystkie zostały przeznaczone do ponownego pochówku - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

- To są takie miejsce, które bardzo często nie tylko nie są opłacane już przez rodzinę, bo pewnie nie żyje już też któreś pokolenie, ale też nie są przez nikogo odwiedzane. Tutaj też muszę powiedzieć, że idziemy drogą, która jest przetarta w innych, dużych miastach. Informujemy, zostawiamy kartki, że grób jest nieopłacony i kiedy rodzina przyjdzie, zobaczy ją i jeśli chciałaby, aby ten grób nie został przeznaczony do ponownego pochówku, to należy się skontaktować z administracją.

- Szacujemy, że jeszcze przez jakieś 5 lat będziemy robić taką inwentaryzację. Pierwsze groby były z lat 60., ale my stopniowo będziemy się przesuwać do tych grobów, które nie są opłacone od 25 lat - dodaje wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

- Musimy pamiętać, że 20 lat od pochówku, jeśli grób opłacamy, to absolutnie nie ma mowy o tym, aby ktokolwiek z administracji chciał tam dokonywać ponownego pochówku. Natomiast po 20 latach musimy pamiętać, aby odnowić tę opłatę.

Dodajmy, że roczna opłata za grób pojedynczy na cmentarzu komunalnym w Opolu wynosi 40 złotych.
Katarzyna Oborska-Marciniak 1
Katarzyna Oborska-Marciniak 2

Zobacz także

2024-10-31, godz. 18:10, Wiadomości z regionu Pierwsze kwesty przed cmentarzem w Opolu. Uczniowie z PSP 16 wspierali hospicjum Chłodna aura nie zniechęciła uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 16 w Opolu, którzy w ramach szkolnego wolontariatu prowadzili dziś (31.10) kwestę dla hospicjum 'Betania'. Przed południem młodych społeczników można było… » więcej 2024-10-31, godz. 15:40, Sport i turystyka Zdobyć punkty, a zimą ściągnąć kilku zawodników. Sytuacja w Odrze Opole Kiedy piłkarze Odry Opole zaczną regularnie punktować na boiskach Betclic 1. Ligi? Obecnie niebiesko-czerwoni zajmują w tabeli dopiero szesnaste - spadkowe - miejsce, gromadząc 10 punktów w 14 meczach. » więcej 2024-10-31, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Harcerze porządkowali groby żołnierzy Armii Krajowej Okres poprzedzający dzień Wszystkich Świętych to rokrocznie czas intensywnych prac na cmentarzach, gdzie wiele osób porządkuje groby bliskich. Niestety, nie o wszystkie groby ma kto zadbać. » więcej 2024-10-31, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Szykuje się kolejna duża inwestycja drogowa w Opolu. Ulice Kołłątaja oraz Reymonta będą dwukierunkowe Przebudowane będą skrzyżowania wzdłuż ulicy Ozimskiej, zmieni się też organizacja ruchu na jednokierunkowych ulicach Reymonta i Kołłątaja. Zanim to nastąpi, wcześniej wybudowana zostanie estakada i rondo przy Centrum Usług Pu… » więcej 2024-10-31, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Opole: rusza nowa linia numer 30. Dojedziemy nią m.in. do ulicy Krapkowickiej Rusza nowa linia autobusowa w stolicy regionu. Linia numer 30 wystartuje w poniedziałek (4.11). Połączy dworzec Opole Wschodnie z centrum przesiadkowym Opole Południe. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli na przykład z ulicy Oleskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »