Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-10-09, 15:36 Autor: Joanna Matlak

Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uczelnią i miastem

Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uniwersytetem [fot. Joanna Matlak]
Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uniwersytetem [fot. Joanna Matlak]
Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uniwersytetem [fot. Joanna Matlak]
Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uniwersytetem [fot. Joanna Matlak]
Wyburzenie budynku - kością niezgody między fundacją „Kotomaniacy” a urzędem miasta i Uniwersytetem Opolskim. Chodzi o obiekt przy ul. Oleskiej 14 w Opolu należący do uczelni, który z uwagi na zły stan techniczny zdecydowano się wyburzyć. Pogodzić się z tym nie może fundacja „Kotomaniacy” z Opola, która opiekuje się kotami bytującymi w tym budynku.
- Nie rozumiemy skąd ten pośpiech – mówi Iwona Łuczak, przedstawicielka Fundacji. - My nie wiedzieliśmy kiedy to będzie i tak naprawdę pod koniec września dowiedzieliśmy się, że 7 października wjeżdża ciężki sprzęt. Cały czas byliśmy przekonywani że będzie czas, by te koty odłowić i wszystkim pomóc, a ostatecznie nie było tego czasu - mówi Iwona Łuczak.

Zarówno Uniwersytet Opolski, jak i Urząd Miasta Opola odpierają zarzuty. Fundacja była wcześniej informowana o rozbiórce, którą zaplanowano na początek października.

- W ostatnich dniach, 30 września, za pośrednictwem Urzędu Miasta dotarła do nas prośba o wydłużenie okresu na wyłapanie tych kotów. Termin był pierwotnie ustalony na 9 października, czyli wprowadzenia pierwszych prac rozbiórkowych. Zapadła decyzja, aby przedłużyć termin na odłowienie tych kotów do 14 października. Biorąc pod uwagę to, że jesteśmy w kontakcie od połowy września, to będzie już około miesiąca - mówi Katarzyna Kownacka, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego.

- Tych kotów nie można zabrać do schroniska – dodaje Adam Leszczyński, rzecznik Urzędu Miasta Opola. - Koty wolno żyjące są gatunkiem, który funkcjonuje na ulicy, funkcjonuje w tym ekosystemie, są to koty dzikie, które wystarczyłoby, żeby odłowić i przenieść w inne miejsce i one by sobie poradziły - mówi.

Finalnie rozbiórka budynku ma się rozpocząć 14 października.
Iwona Łuczak
Katarzyna Kownacka
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-09-19, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Koncert finałowy 5. Banku Talentów połączony ze zbiórką dla powodzian, Zdobądź wejściówkę! Polskie przeboje w wersji symfonicznej wybrzmią 5 października w Stegu Arenie w ramach koncertu finałowego 5. Banku Talentów. Organizatorzy - mając na uwadze okoliczności, które dotknęły wiele rejonów Opolszczyzny w związku z powodzią… » więcej 2024-09-19, godz. 14:18, Wiadomości z regionu Opole: obwodnica północna przejezdna jeszcze dziś po południu Opole po południu otwiera obwodnicę północną. Jak przekazuje miasto, podczas przechodzenia fali przez Opole nie doszło do uruchomienia polderu Żelazna. » więcej 2024-09-19, godz. 06:14, Wiadomości z regionu Sytuacja powodziowa na Opolszczyźnie. Noc minęła spokojnie, stabilny stan wód w Odrze Fala wezbraniowa na Odrze przemieszcza się przez województwo opolskie. Noc minęła spokojnie. Nie doszło do dodatkowych podtopień w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i krapkowickim. » więcej 2024-09-18, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Wody Polskie: fala wezbraniowa na Odrze, jej czoło minęło Opole Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa - Opole, nie wyrządzając szkód w mieście - informują Wody Polskie RZGW w Gliwicach. Kulminacja spodziewana jest w Opolu ok… » więcej 2024-09-18, godz. 17:00, Wiadomości z regionu „Solidarność jest potrzebna”. Związkowcy pomagają powodzianom z Głuchołaz Powodzianom z Głuchołaz pomaga m.in. związek zawodowy Solidarność. Jego działacze rozdawali na rynku chleb i butelkowaną wodę. » więcej
59606162636465
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »