Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-10-09, 15:36 Autor: Joanna Matlak

Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uczelnią i miastem

Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uniwersytetem [fot. Joanna Matlak]
Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uniwersytetem [fot. Joanna Matlak]
Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uniwersytetem [fot. Joanna Matlak]
Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uniwersytetem [fot. Joanna Matlak]
Wyburzenie budynku - kością niezgody między fundacją „Kotomaniacy” a urzędem miasta i Uniwersytetem Opolskim. Chodzi o obiekt przy ul. Oleskiej 14 w Opolu należący do uczelni, który z uwagi na zły stan techniczny zdecydowano się wyburzyć. Pogodzić się z tym nie może fundacja „Kotomaniacy” z Opola, która opiekuje się kotami bytującymi w tym budynku.
- Nie rozumiemy skąd ten pośpiech – mówi Iwona Łuczak, przedstawicielka Fundacji. - My nie wiedzieliśmy kiedy to będzie i tak naprawdę pod koniec września dowiedzieliśmy się, że 7 października wjeżdża ciężki sprzęt. Cały czas byliśmy przekonywani że będzie czas, by te koty odłowić i wszystkim pomóc, a ostatecznie nie było tego czasu - mówi Iwona Łuczak.

Zarówno Uniwersytet Opolski, jak i Urząd Miasta Opola odpierają zarzuty. Fundacja była wcześniej informowana o rozbiórce, którą zaplanowano na początek października.

- W ostatnich dniach, 30 września, za pośrednictwem Urzędu Miasta dotarła do nas prośba o wydłużenie okresu na wyłapanie tych kotów. Termin był pierwotnie ustalony na 9 października, czyli wprowadzenia pierwszych prac rozbiórkowych. Zapadła decyzja, aby przedłużyć termin na odłowienie tych kotów do 14 października. Biorąc pod uwagę to, że jesteśmy w kontakcie od połowy września, to będzie już około miesiąca - mówi Katarzyna Kownacka, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego.

- Tych kotów nie można zabrać do schroniska – dodaje Adam Leszczyński, rzecznik Urzędu Miasta Opola. - Koty wolno żyjące są gatunkiem, który funkcjonuje na ulicy, funkcjonuje w tym ekosystemie, są to koty dzikie, które wystarczyłoby, żeby odłowić i przenieść w inne miejsce i one by sobie poradziły - mówi.

Finalnie rozbiórka budynku ma się rozpocząć 14 października.
Iwona Łuczak
Katarzyna Kownacka
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-11-15, godz. 17:26, Kultura i rozrywka Otwarto wystawę "Stanisław Bober. Fotografie" w MŚO Ponad 400 fotografii Stanisława Bobera, twórcy, którego powojenne losy splotły się z historią Opola, można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Wystawa obejmuje różne okresy twórczości tego autora. Pokazuje pejzaże Kresów Wschodnich… » więcej 2024-11-15, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Opolska neonatologia rozpoczęła obchody Światowego Dnia Wcześniaka Przez cały weekend (15-17.11) Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii będzie miało fioletową barwę, a w holu głównym pojawiło się 10 dziecięcych skarpetek. To wszystko za sprawą przypadającego w niedzielę -… » więcej 2024-11-15, godz. 16:18, Wiadomości z regionu Nowoczesna strzelnica w opolskim liceum – innowacyjny krok w edukacji młodzieży Nowoczesną strzelnicę pneumatyczną zyskało Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Opolu. Powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Opolski Klub Strzelecki HUSARZ. Strzelnica jest odpowiedzią na potrzeby edukacyjne klas mundurowych… » więcej 2024-11-15, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Nowa rzeczniczka prasowa w KWP Opole. To doświadczona komisarz ze Śląska Komisarz Agnieszka Żyłka od dziś (15.11) pełni obowiązki Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. » więcej 2024-11-15, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Katarzyna Zyskowska o "Alchemii" w ramach 22. Opolskiej Jesieni Literackiej O książce pt. 'Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie' opowiedziała w Opolu autorka Katarzyna Zyskowska. Pisarka była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej
35363738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »