Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-10-03, 15:12 Autor: Adam Wołek

Miejskie inwestycje w pieczę zastępczą. Opole ogłasza 4-letni program działań

Inwestycje w pieczę zastępczą. Miasto ma plan działania na cztery lata [fot. Adam Wołek]
Inwestycje w pieczę zastępczą. Miasto ma plan działania na cztery lata [fot. Adam Wołek]
Nowe domy dziecka, najprawdopodobniej dwa powstaną w Opolu, a do tego jeszcze 20 tzw. mieszkań treningowych.
Dodatkowe wsparcie dostaną też zawodowe rodziny zastępcze, które zajmują się dziećmi z niepełnosprawnościami. To plan opolskiego ratusza na poprawę jakości pieczy zastępczej, rozpisany na najbliższe cztery lata.

- Oprócz tego planujemy także szereg remontów w naszych żłobkach - mówił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Wyszacowaliśmy, że same remonty żłobków publicznych to około 4 milionów złotych. To będzie już w przyszłorocznym budżecie. To jest kilka placówek z terenu miasta, które potrzebują prac. Największe w Żłobku Matki Polki.

Remonty żłobków i budowa nowych domów dziecka mają kosztować nie więcej niż 15 milionów złotych.

- Nowe miejsca pieczy zastępczej muszą powstać, bo notujemy wzrost liczby decyzji sądu o odebraniu dzieci biologicznym rodzicom - mówi Dorota Rutkowska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Opola. - Tzw. ustawa Kamilkowa powoduje, że te postanowienia mają rygor natychmiastowej wykonalności. Na dzień dzisiejszy mamy 5 domów dziecka i 130 rodzin. Miejsc wolnych nie mamy, za to są kolejne postanowienia sądów o konieczności odebrania dziecka.

- Mieszkania treningowe będą dla dorosłych wychowanków domów dziecka. Mogliby dostosowywać się w nich przez rok. Ale będzie też inne wsparcie - podkreśla wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Ten program niesie ze sobą również skutek finansowy, żeby wesprzeć te osoby. One muszą zacząć funkcjonować po wyjściu z pieczy zastępczej, stąd konieczne będzie wsparcie pracowników z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Do tego zwiększenie kwoty na remonty mieszkań socjalnych. Obecnie to pół miliona złotych rocznie, a po wdrożeniu planu ma to być do 2 milionów. Program pieczy zastępczej w całości ma być gotowy do końca roku. Pełny koszt szacuje się na 40 milionów złotych.
Arkadiusz Wiśniewski
Dorota Rutkowska
Przemysław Zych

Zobacz także

2024-12-13, godz. 11:44, Wiadomości z regionu Nowi funkcjonariusze Straży Granicznej złożyli ślubowanie 31 nowych funkcjonariuszy złożyło dziś (13.12) ślubowanie w Śląskim Oddziale Straży Granicznej. Uroczystość wcielenia w szeregi służby odbyła się w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Dla wielu nowych funkcjonariuszy ślubowanie… » więcej 2024-12-13, godz. 10:46, Wiadomości z regionu Stadion opolski czeka na oficjalne otwarcie. "Prace zakończone w terminie" [FILM, ZDJĘCIA] Pojemność - ponad 11 tysięcy kibiców i najnowocześniejsze rozwiązania, także energetyczne - wykonawca budowy nowego stadionu opolskiego przekazał dziś (13.12.) obiekt zarządcy. » więcej 2024-12-12, godz. 19:21, Kultura i rozrywka Mają wyobraźnię i talent. Uczniowie z dysleksją nagrodzeni w konkursie "Piszę, bo lubię, chcę i mogę" Uczniowie z dysleksją odkrywają literackie talenty. Już po raz szósty w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu wręczono nagrody w Wojewódzkim Konkursie Literackim 'Piszę, bo lubię, chcę i mogę'. Jego celem jest pokazanie potencjału… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Będę walczył do skutku". Radny z Opola rozpoczyna kolejny etap leczenia - Rokowania są bardzo dobre - tak o swoim stanie zdrowia mówi Jacek Kasprzyk, radny i społecznik z Opola. Przypomnijmy, miesiąc temu przeszedł skomplikowaną operację raka trzustki w klinice w Niemczech. Teraz wrócił do kraju, do swojego… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nowoczesne metody nauki języków. "Warto korzystać ze sztucznej inteligencji" Za nami konferencja „Dlaczego i jak uczyć dwujęzycznie? O wyzwaniach i możliwościach nauki języków obcych w dobie AI na przykładzie języka niemieckiego”. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »