Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-10-03, 15:12 Autor: Adam Wołek

Miejskie inwestycje w pieczę zastępczą. Opole ogłasza 4-letni program działań

Inwestycje w pieczę zastępczą. Miasto ma plan działania na cztery lata [fot. Adam Wołek]
Inwestycje w pieczę zastępczą. Miasto ma plan działania na cztery lata [fot. Adam Wołek]
Nowe domy dziecka, najprawdopodobniej dwa powstaną w Opolu, a do tego jeszcze 20 tzw. mieszkań treningowych.
Dodatkowe wsparcie dostaną też zawodowe rodziny zastępcze, które zajmują się dziećmi z niepełnosprawnościami. To plan opolskiego ratusza na poprawę jakości pieczy zastępczej, rozpisany na najbliższe cztery lata.

- Oprócz tego planujemy także szereg remontów w naszych żłobkach - mówił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Wyszacowaliśmy, że same remonty żłobków publicznych to około 4 milionów złotych. To będzie już w przyszłorocznym budżecie. To jest kilka placówek z terenu miasta, które potrzebują prac. Największe w Żłobku Matki Polki.

Remonty żłobków i budowa nowych domów dziecka mają kosztować nie więcej niż 15 milionów złotych.

- Nowe miejsca pieczy zastępczej muszą powstać, bo notujemy wzrost liczby decyzji sądu o odebraniu dzieci biologicznym rodzicom - mówi Dorota Rutkowska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Opola. - Tzw. ustawa Kamilkowa powoduje, że te postanowienia mają rygor natychmiastowej wykonalności. Na dzień dzisiejszy mamy 5 domów dziecka i 130 rodzin. Miejsc wolnych nie mamy, za to są kolejne postanowienia sądów o konieczności odebrania dziecka.

- Mieszkania treningowe będą dla dorosłych wychowanków domów dziecka. Mogliby dostosowywać się w nich przez rok. Ale będzie też inne wsparcie - podkreśla wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Ten program niesie ze sobą również skutek finansowy, żeby wesprzeć te osoby. One muszą zacząć funkcjonować po wyjściu z pieczy zastępczej, stąd konieczne będzie wsparcie pracowników z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Do tego zwiększenie kwoty na remonty mieszkań socjalnych. Obecnie to pół miliona złotych rocznie, a po wdrożeniu planu ma to być do 2 milionów. Program pieczy zastępczej w całości ma być gotowy do końca roku. Pełny koszt szacuje się na 40 milionów złotych.
Arkadiusz Wiśniewski
Dorota Rutkowska
Przemysław Zych

Zobacz także

2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej 2024-11-27, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dwoma pasami do Nysy. Przebudowa DK 46 między obwodnicą i Pakosławicami na ostatniej prostej Jeszcze tylko prace kosmetyczne, uruchomienie sygnalizacji świetlnej i otwarcie traktu. » więcej 2024-11-27, godz. 14:52, Wiadomości z regionu "Wszystko siedzi w głowie". Regionalny Dzień Seniora zgromadził tłumy mieszkańców Ponad 700 seniorów z całej Opolszczyzny zawitało dziś (27.11) do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. To za sprawą organizowanego po raz 7. Regionalnego Dnia Seniora, któremu przewodniczy hasło - 'Młodość przychodzi z wiekiem'… » więcej 2024-11-27, godz. 13:40, Wiadomości z regionu Opole: zabytkowy cmentarz zostanie odnowiony. Prace przy ul. Wrocławskiej ruszą niebawem Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w Opolu przejdzie rewitalizację. Pierwszy krok w tej sprawie już poczyniono. W opolskim ratuszu podpisano dziś (27.11) umowę z wykonawcą i za 18 miesięcy opolska nekropolia ma zyskać nowy blask. Oprócz… » więcej 2024-11-26, godz. 18:45, Kultura i rozrywka W cyklu "Twarze Opole" przypomną Tadeusza Horoszkiewicza 'Tadeusz Horoszkiewicz - nestor opolskiego dziennikarstwa' - takie spotkanie zaplanowano w środę (27.11) w ramach cyklu 'Twarze Opole'. Poprowadzą je prof. Bogusław Nierenberg, prof. Janina Hajduk-Nijakowska oraz Ryszard Łabus. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »