Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-08-21, 12:43 Autor: Adam Wołek

Złota alga sieje spustoszenie w województwie śląskim. Jak wygląda sytuacja w naszym regionie?

W OUW przedstawiono sytuację związaną ze złotą algą fot. Adam Wołek]
W OUW przedstawiono sytuację związaną ze złotą algą fot. Adam Wołek]
- Od maja do teraz nie było przypadków śnięcia ryb spowodowanego złotą algą w naszym regionie - informuje wojewoda Monika Jurek.
Dramatyczna sytuacja jest w województwie śląskim na rzece Kłodnicy. Te prawie 100 kilogramów wyłowionych w sierpniu przypłynęło z nurtem rzeki.

- Jednak nie lekceważymy sytuacji i działamy - mówi Monika Jurek. - Wydałam rozporządzenie w sprawie zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnicy, od śluzy Sławięcice do granic regionu. Tak by przeprowadzający eksperymenty mające zapobiec rozprzestrzenianiu się złotej algi mieli odpowiednie warunki. Zakaz obowiązuje do końca sierpnia.

- Nas najbardziej interesuje eksperyment na rzece Kłodnicy, która przepływa przez nasz region i wpada tu do Odry - mówi Piotr Tarapata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Zaczęto aplikować na wysokości elektrowni wodnej w Pławniowicach perhydrol. To nadtlenek wodoru o stężeniu 35-procentrowym. Cel jest jeden - zapobiec przemieszczaniu się złotej algi z Dzierżna Dużego do Odry.

- Wspomagamy te działania, by i do naszego regionu nie doszło to podobnych zdarzeń - mówi Wojciech Jarczak, wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - Wyznaczyliśmy kolejne miejsca, w których należy przeprowadzano badania. Chcemy wiedzieć, co dzieje się na Kłodnicy. Te wyniki, ilość złotej algi w jej wodach po naszej, opolskiej stronie, malały. Na chwilę obecną prowadzimy monitoring.

- Na bieżąco sprawdzamy stan wód - dodaje Maria Niedziółka, komendant Państwowej Straży Rybackiej w Opolu. - Jestem cały czas w kontakcie ze strażnikami, także tymi społecznymi. Jeżeli tylko coś zaczyna się dziać niedobrego, momentalnie przekazuję informacje do zarządzania kryzysowego i do WIOŚ-u

Przypomnijmy, że od 3 sierpnia ponad 100 ton śniętych ryb wyłowiono na jeziorze Dzierżno Duże i czwartej sekcji Kanału Gliwickiego.
Monika Jurek
Piotr Tarapata
Wojciech Jarczak
Maria Niedziółka

Zobacz także

2024-12-18, godz. 13:08, Wiadomości z regionu Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju Radiu Opole Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Radia Opole. Przekazane zostało przez harcerzy z 107. Drużyny Harcerskiej 'Powsinogi'. W tym roku ze względu na trwający konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie przywiezione zostało ze Słowacji… » więcej 2024-12-18, godz. 11:45, Wiadomości z regionu "Bardzo piękna inicjatywa". Leśnicy dzielą się z krwiodawcami drzewkami świątecznymi Krwiodawcy, którzy dziś (18.12) dzielą się swoim najcenniejszym darem życia, oprócz słodkości, otrzymują również świąteczne drzewko. Leśnicy już po raz czwarty wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowali… » więcej 2024-12-18, godz. 08:32, Sport i turystyka Po kolejne zwycięstwo. Gwardia Opole zagra w Lubinie z Zagłębiem Piłkarze ręczni Corotop Gwardii Opole na początku rundy rewanżowej Orlen Superligi prezentują kapitalną formę. Zawodnicy Bartosza Jureckiego mają już serię trzech zwycięstw z rzędu. Czy będą ją kontynuować? Przekonamy się… » więcej 2024-12-17, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Opolanie mogą zgłaszać swoje kandydatury do rad dzielnic Ruszył nabór do rad dzielnic Opola. Swoją kandydaturę może zgłosić każdy pełnoletni mieszkaniec stolicy regionu. Warunkiem jest meldunek w dzielnicy, w której będziemy się ubiegać o mandat radnego. Konieczne jest także pisemne… » więcej 2024-12-16, godz. 18:45, Gospodarka Świąteczne drzewka prosto z lasu. Nadleśnictwo Opole uruchamia sklep z choinkami Kto marzy o świątecznym drzewku prosto z lasu, od wtorku (17.12) będzie miał okazję się w nie zaopatrzyć. Nadleśnictwo Opole uruchamia sprzedaż choinek. W ofercie są świerki, sosny i jodły. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »