Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-08-05, 17:00 Autor: Jakub Biel

Złote algi dają o sobie znać. Tony śniętych ryb wyłowionych z Kanału Gliwickiego

Zdjęcie ilustracyjne. Kanał Gliwicki [fot. Adam Dubiński]
Zdjęcie ilustracyjne. Kanał Gliwicki [fot. Adam Dubiński]
Interwencja PGW WP na zbiorniku Dzierżno Duże [fot. Wody Polskie]
Interwencja PGW WP na zbiorniku Dzierżno Duże [fot. Wody Polskie]
„Przez ostatnie dwa tygodnie praktycznie nie odnotowaliśmy żadnych przypadków śniętych ryb na opolskim odcinku Kanału Gliwickiego” – uspokajają służby wojewody opolskiego. Niestety, sytuacja ma się zgoła inaczej, jeżeli chodzi o województwo śląskie. Tylko w ciągu ostatniej doby odłowiono tam 2,5 tony śniętych ryb. Sprawdziliśmy, czy istnieje ryzyko dla województwa opolskiego.
- Służby wojewody śląskiego mierzą się ze złotymi algami. My jesteśmy z nimi w stałym kontakcie – mówi Piotr Tarapata z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.

- Powód ten sam. Myślę, że tutaj nic się nie zmieniło. Parametry wody, które są mierzone, odnoszą się zarówno do jej zasolenia, natlenienia, odczynników Ph, temperatury. Wszystko to ma wpływ na rozwój, rozrost złotej algi.

Sytuacja w województwie śląskim może niepokoić, a w perspektywie może mieć również wpływ na wody znajdujące się na terenie województwa opolskiego.

- Tego nie można wykluczyć. Będziemy na ten temat dyskutować, jakie jest realne zagrożenie tego, że ta fala tych śniętych ryb dojdzie także do Opolszczyzny. Będziemy oczywiście sytuację na bieżąco monitorować, tak jak do tej pory i ewentualnie podejmować jakieś kroki – dodaje Piotr Tarapata.

W związku z sytuacją na śląskiej części Kanału Gliwickiego zorganizowano wideokonferencję, w której wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego z województw śląskiego i opolskiego.
Piotr Tarapata
Piotr Tarapata

Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »