Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-08-01, 19:40 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Opole uczciło pamięć bohaterów

Opolskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Jędrzej Łuczak]
Opolskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Jędrzej Łuczak]
Opolskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Jędrzej Łuczak]
Opolskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Jędrzej Łuczak]
Dokładnie 80 lat temu, o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Opole również oddało hołd bohaterom powstania. W uroczystościach wojewódzkich przed pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej wzięli udział przedstawiciele rządu w regionie, a także urzędu marszałkowskiego i miasta. Obecni byli również żołnierze, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy.
W Opolu żyje dwóch uczestników Powstania Warszawskiego. Dziś jednak nie byli obecni na uroczystościach wojewódzkich, ponieważ zostali zaproszeni na krajowe, do Warszawy i razem z innymi naocznymi świadkami tamtych wydarzeń oddali hołd poległym.

- Dziś oddajemy pamięć tym, których już nie ma, ale też pamiętamy o żyjących wciąż bohaterach - mówi Monika Jurek, wojewoda opolska.

- Myślę, że kontekst Powstania Warszawskiego i tego niesamowitego heroizmu młodych ludzi, powinien też być takim przesłaniem i lekcją patriotyzmu dla nas teraz w wolnym i niepodległym kraju. Pytanie też takie retoryczne: co byśmy my zrobili, młodzi i starsi w obliczu zagrożeniu życia i wolności naszego kraju.

- Musimy dbać o to, aby ta pamięć pozostała, bo niestety jest to ostatnia okrągła rocznica Powstania Warszawskiego, którą możemy świętować wraz z jego uczestnikami - dodaje Szymon Ogłaza, marszałek regionu.

- Tym bardziej podniosły to moment i spoczywa na nas ta odpowiedzialność, żeby ta pamięć trwała, a te uroczystości stawały się może nie atrakcyjne, ale takie, które będą skłaniały mieszkańców do tego, aby w nich uczestniczyć. Z roku na rok 1 sierpnia, tutaj na osiedlu Armii Krajowej, gromadzi się coraz więcej opolan i to szczególnie cieszy.

- To na naszych barkach niejako spoczywa ta odpowiedzialność, żebyśmy kolejnym pokoleniom potrafili przekazać to, w jaki sposób mieszkańcy Warszawy walczyli o wolność, nie tylko swoją - podkreśla Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

- Mieli w sobie mnóstwo odwagi. Chwycili za broń, za to, co było pod ręką i się sprzeciwili. Powstanie miało trwać 3 dni, a trwało 63. Cześć i chwała bohaterom, to takie podsumowanie, które przynajmniej dla mnie wiele znaczy. Tak też będę się starał uczyć swoje dzieci i swoje wnuki.

Mieszkańców przed pomnikiem było dziś bardzo wielu. Wśród nich dzieci, młodzież szkolna, ale też osoby dorosłe i wszyscy jednogłośnie podkreślali, że wydarzenia z 1 sierpnia są bardzo ważne dla historii Polski.

- To jest bardzo ważna data, ponieważ wpłynęła bardzo mocno na Polskę i na Polaków, więc staramy się to czcić. Staramy się też uczyć moją córkę, która jest tu dzisiaj ze mną tego, że jest to przełomowy etap naszej historii. - Dla mnie jest to bardzo ważne, ponieważ mój dziadek walczył w II wojnie światowej. Wiadomo, trzeba przekazywać tę historię naszym dzieciom i to jest chyba najlepszy sposób.

W Powstaniu Warszawskim zginęło około 16 tysięcy żołnierzy i od 150 do 200 tysięcy cywilów.
Monika Jurek
Szymon Ogłaza
Przemysław Zych
Mieszkańcy

Zobacz także

2024-08-04, godz. 19:17, Sport i turystyka Nieudany wyjazd Odry Opole do Małopolski. ''Niebiesko-czerwoni'' przegrali w Niecieczy Odra Opole bez punktów w pierwszym w tym sezonie meczu wyjazdowym. W spotkaniu 3. kolejki Betclic 1. Ligi ''niebiesko-czerwoni'' przegrali z dotychczasowym liderem Bruk-Bet Termalicą Nieciecza 0:3. W tabeli rozgrywek opolanie plasują się… » więcej 2024-08-04, godz. 16:08, Wiadomości z regionu Mimo deszczu artyści wyszli w miasto i zachwycają podczas festiwalu "Open Opole" Mimo deszczowej aury mieszkańcy stolicy regionu bawią się na Festiwalu Zdarzeń Artystycznych 'Open Opole'. Dużą popularnością cieszą się żywe rzeźby na opolskim rynku. Można je było oglądać pod arkadami ratusza. » więcej 2024-08-04, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Sprzedają lemoniadę lub ziemniaki. Dzieciaki w wakacje nie tylko odpoczywają Zbierają na wakacje, albo na drobne przyjemności. Dzieci latem coraz częściej garną się do oszczędzania. W końcu nic tak nie uczy przedsiębiorczości, jak praca 'na swoim'. Pomysłów na to jak zarobić pierwsze pieniądze nie brakuje… » więcej 2024-08-04, godz. 12:00, Kultura i rozrywka Statuetka "Złotego Yoricka" i 40 tys. zł dla Teatru Kochanowskiego Opolski spektakl pt. 'Burza. Regulamin wyspy' w reżyserii Katarzyny Minkowskiej zdobył Złotego Yoricka - główną nagrodę 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Oprócz statuetki Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2024-08-04, godz. 09:59, Kultura i rozrywka Nagrody powędrowały do uczestników VII Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki Ewa Stefaniak zdobyła Grand Prix 7. Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Wykonawczyni przyjechała do Opola z Niemiec. Zaśpiewała piosenkę 'Kocham Cię życie' z repertuaru Edyty Geppert. Nagroda Radia Opole w postaci sesji nagraniowej… » więcej
19202122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »