Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-07-14, 14:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Ruszyli "Szlakiem Opolskich Legend" odkrywać nieznaną historię Opola

Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Słoneczna aura w niedzielne przedpołudnie zachęciła turystów do odkrywania miejskich tajemnic stolicy regionu. Ochotnicy wybrali się w kolejny spacer "Szlakiem Opolskich Legend", aby posłuchać mniej znanych historii o Opolu i jego niezwykłych mieszkańcach.
- Zaczynamy od miejsca, które było enklawą Opola, czyli wyspa Pasieka. To tutaj za czasów Mieszka I powstał pierwszy gród - mówi Aleksandra Kus z Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem "Mantikora", przewodniczka spaceru "Szlakiem Opolskich Legend". - Wędrujemy między zamkiem, a drugim zamkiem, ponieważ mało kto wie, że w Opolu są dwa zamki, oba Piastów opolskich. Teren naszej wędrówki ogranicza się do starego, średniowiecznego grodu opolskiego, czyli ścisłego centrum Opola: rynek, pl. św. Sebastiana, ul. Osmańczyka. Mamy parę włodarzy, jedną księżniczkę. Poza takimi znanymi mieszkańcami Opola pojawiają się też tacy bardziej legendarni jak utopiec, demoniczny czarny pies i biała gęś.

- Pół wieku mieszkamy w Opolu, a tak mało się wie o historii tego miasta - mówi pani Ewa. - A jak dzieci z zagranicy przyjeżdżają i chcemy oprowadzić to przynajmniej, dzięki właśnie paniom z teatru, które nam super opowiadają, my więcej wiemy i możemy przekazać to dalej naszym dzieciom. Zamiast w niedzielę siedzieć przed telewizorem to wyciągnęłam męża na spacer. To jest fajne, że tu przychodzą nie tylko dzieci, ale również seniorzy.

- Jestem bardzo zainteresowana historią Opola. Nie jestem opolanką z urodzenia, ale fascynuje mnie to miejsce. Staram się dużo czytać na ten temat - dodaje pani Agnieszka.

Kolejne takie spacery będą się odbywać w każdą niedzielę wakacji. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. W tym celu należy wysłać zgłoszenie na adres: mantikora.opole@gmail.com. Jak informują organizatorzy, wolne miejsca są jedynie na sierpniowe spacery. Ostatni zaplanowano na 25.08.
Aleksandra Kus
Mieszkańcy

Zobacz także

2024-09-17, godz. 19:33, Wiadomości z regionu Mieszkańcy dzielnicy Czarnowąsy umacniają wał. "Wszystkie ręce na pokład" Licznie zebrana grupa mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy umacnia i podnosi wał przy przepompowni na rzece Mała Panew. » więcej 2024-09-17, godz. 19:12, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. 90 procent miasta pod wodą Trwa ewakuacja kolejnych osób z zalanego Lewina Brzeskiego. Sytuacja jest dramatyczna, bo do miasta ciągle wpływa woda. Ewakuację ludności koordynują i prowadzą służby, w tym opolscy strażacy. » więcej 2024-09-17, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Pierwsze dary dla powodzian trafiają do punktów pomocy w Opolu W pierwszej kolejności potrzebna jest woda butelkowana oraz środki czystości. W stolicy regionu w czterech szkołach uruchomiono zbiórkę darów dla powodzian. To m.in. PSP nr 5 przy ul. Majowa Hubala 2, PSP nr 31 przy ul. Krzanowickiej… » więcej 2024-09-17, godz. 14:41, Wiadomości z regionu Fala wezbraniowa na Odrze w Opolu utrzymuje poziom 650 cm - Sytuacja na Odrze jest stabilna, a mieszkańcy nie mają się czego obawiać - informuje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Przez stolicę regionu przechodzi fala wezbraniowa, a poziom rzeki nadal wskazuje niewiele ponad 650 cm. Cały… » więcej 2024-09-17, godz. 11:05, Sport i turystyka Odra Opole zaangażowała się w pomoc powodzianom. Wspierają również Wisła Kraków i Warta Poznań Odra Opole wspólnie ze stowarzyszeniem kibiców „Jedna Odra” włączyła się w pomoc dla powodzian. Przedstawiciele klubu i kibiców byli w Głuchołazach, gdzie rozpoczęło się wielkie sprzątanie po przejściu fali powodziowej. » więcej
48495051525354
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »