Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-07-12, 12:10 Autor: Adam Wołek

Protest leśników przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim. "Lasami powinni zajmować się fachowcy" [ZDJĘCIA]

Protest leśników przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim [fot. Marcin Boczek]
Protest leśników przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim [fot. Marcin Boczek]
Spotkanie z wojewodą opolskim [materiały OUW]
Spotkanie z wojewodą opolskim [materiały OUW]
"Stop ideologii i dezorganizacji Lasów Państwowych" - to jedno z haseł, z jakim przyszli dziś (12.07) leśnicy przed Opolski Urząd Wojewódzki.
Jak podkreślają, nie podoba im się polityka rządu w sprawie lasów. Mówią, że z nimi nikt nie rozmawia.

- Lasami powinni zajmować się fachowcy - mówił rzecznik opolskiego nadleśnictwa Jacek Boczar. - Stop ignorancji resortu klimatu i środowiska. Ono kieruje się ideologią i współpracą z NGO-sami. Lesnicy są pomijani. Chcemy merytorycznego i opartego na wiedzy naukowej zarządzania polskimi lasami.

- Żądamy zaprzestania mówienia o leśnikach, że to przed nami trzeba bronić lasów - dodaje Piotr Arent z nadleśnictwa kędzierzyńskiego. - Ciała nie specjalistów, a ekologiczne mają decydować o przyszłości lasów, a my próbujemy się też spotkać, piszemy pisma i pozostają one bez odpowiedzi.

Leśnicy domagają się między innymi wycofania moratorium ograniczającego lub wstrzymującego wycinkę drzew na terenie dziesięciu lokalizacji w Polsce, stanowiących około półtora procent terenów leśnych. Zarzuty odpiera minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Szefowa resortu mówi, że moratorium nie ograniczyło dostępności drewna na rynku.

Opolscy leśnicy spotkali się w tej sprawie z Moniką Jurek, wojewodą opolskim.

- Rozmawialiśmy na temat tych problemów - mówi wojewoda. - Wybrzmiały te najważniejsze informacje. Myślę, że będziemy pracować wspólnie. Będziemy przyczyniać się do tego, żeby nie być po dwóch stronach, a mówić jednym głosem i działać wspólnie.

Dodajmy, że Lasy Państwowe w tym roku obchodzą 100-lecie istnienia
Jacek Boczar
Piotr Arent
Monika Jurek

Zobacz także

2024-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To bardzo smutna rocznica, ale trzeba o niej przypominać". Mija 86 lat od "nocy kryształowej" Opole pamięta o żydowskich mieszkańcach miasta i tragicznej 'nocy kryształowej', która miała miejsce 86 lat temu. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w nazistowskich Niemczech doszło do masowego pogromu ludności żydowskiej. Te tragiczne… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Kolejny "elektryk" zaparkował w zajezdni MZK. Wkrótce wyjedzie na ulice Opola Pierwszy z dziewięciu nowych autobusów elektrycznych przyjechał do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. - To efekt realizacji projektu 'Elektromobilne Opole - etap II' - informuje przewoźnik. » więcej 2024-11-08, godz. 19:00, Sport i turystyka Ostatni gwizdek na Oleskiej. Pożegnanie stadionu pełnego wspomnień Odra Opole rozegra jutro (9.11) ostatni mecz w historii na stadionie przy ul. Oleskiej. Miejsce, które pamięta największe sukcesy opolskiego klubu wkrótce przestanie istnieć, a zespół przeniesie się na nowy stadion znajdujący się… » więcej 2024-11-08, godz. 18:30, Gospodarka Park Naukowo-Technologiczny powiększy się o kolejny budynek. W eXperience staną nowoczesne serwery Przy ulicy Technologicznej w Opolu trwają przygotowania do budowy kolejnego pawilonu. Już za dwa lata opolskie firmy otrzymają dostęp do miejsca, w którym dane będą przetwarzane w oparciu o nowoczesne metody obliczeniowe, takie jak… » więcej 2024-11-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Akademie niepodległościowe w szkołach. "To ważne święto" Szkoła do hymnu - to nazwa akcji, podczas której Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza szkoły do śpiewania 'Mazurka Dąbrowskiego' w ramach święta niepodległości. » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »