Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-07-10, 13:00 Autor: Adam Wołek

27 lat od "wielkiej wody" w Opolu. Obecnie nie ma takiego zagrożenia

Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Mija 27 lat od zalania Opola podczas "powodzi tysiąclecia". W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku wielka woda wdarła się do stolicy regionu zalewając Zaodrze, część Metalchemu i wyspy Pasiekę oraz Bolko wraz z ogrodem zoologicznym. Fala powodziowa zatrzymała się na wysokości Starego Miasta.
- Nie spodziewaliśmy się takiego rozmiaru tragedii - mówi fotoreporter Jerzy Stemplewski, który jest autorem wielu zdjęć z "powodzi tysiąclecia", mieszkaniec zalanego Zaodrza. - Żona obudziła mnie o 5:00 rano. Samochody pływały. Oprócz zdjęć, kręciłem również filmy i dobrze, że wypracowałem sobie system posiadania zawsze naładowanych baterii. Przecież nie było prądu.

- Pracowaliśmy, mimo że radio również znalazło się pod wodą. Nasze studio było usytuowane w budynku poczty i telekomunikacji - wspomina Jacek Rudnik, edytor wiadomości w Radiu Opole. - To nie były warunki radiowe, ale nie o to chodziło. Spełnialiśmy misję. Czytaliśmy komunikaty mieszkańców szukających swoich bliskich. To właśnie Radio Opole przekazywało te informacje zdesperowanych mieszkańców. To była misja w stu procentach.

- Obecnie miasto jest dobrze zabezpieczone przed powodzią - informuje Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Po pierwsze powstał zbiornik Racibórz Dolny. Poza tym w mieście przeprowadzono szereg inwestycji. Do tego modernizacja wałów, która już za nami. Mamy wybudowany mur oporowy wzdłuż Parku Nadodrzańskiego. Jeszcze jest sporo szandorów w Czarnowąsach.

Opole i okoliczne miejscowości chroni także polder Żelazna.
Jerzy Stemplewski
Jacek Rudnik
Dawid Ozimek

Zobacz także

2024-09-01, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Koniec wakacji, czas na powrót do szkoły. Od września wiele zmian w edukacji Nieco ponad 2 miesiące, a dokładniej 72 dni minęło od rozpoczęcia tegorocznych wakacji. Niedziela (01.09) to dla dzieci i młodzieży w całym kraju ostatni dzień laby i wypoczynku. W poniedziałek zabrzmi pierwszy dzwonek i rozpocznie… » więcej 2024-09-01, godz. 09:00, Sport i turystyka Gwardia Opole wraca na parkiet. Na początek mecz pełen sentymentów Szczypiorniści Gwardii Opole inaugurują sezon 2024/2025 Orlen Superligi. W pierwszym meczu nowego sezonu zawodnicy Bartosza Jureckiego zmierzą się z beniaminkiem - Śląskiem Wrocław. Wyjazdowe spotkanie będzie okazją do spotkania z… » więcej 2024-08-31, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Najlepsi zawodnicy w kraju rywalizują w Opolu o Puchar Polski w unihokeju W Stegu Arenie i Toyota Parku rozgrywany jest Puchar Polski w unihokeju. Zawody tej rangi odbywają się w stolicy naszego regionu po raz pierwszy w historii. Rywalizuje 21 drużyn z całego kraju: 3 kobiece i 18 męskich. » więcej 2024-08-31, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Dzień otwarty schroniska dla zwierząt w Opolu. "Chcemy pokazać, że to nie jest smutne miejsce" Kolejny raz swoje drzwi szeroko otworzyło Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. » więcej 2024-08-31, godz. 08:15, Wiadomości z regionu Powroty z wakacji pod lupą policjantów. Mundurowi mówią o wnikliwych kontrolach Ostatni weekend wakacji to czas wzmożonych powrotów z wypoczynku. Ruch na drogach będzie duży. » więcej
79808182838485
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »