Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-07-10, 13:00 Autor: Adam Wołek

27 lat od "wielkiej wody" w Opolu. Obecnie nie ma takiego zagrożenia

Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Mija 27 lat od zalania Opola podczas "powodzi tysiąclecia". W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku wielka woda wdarła się do stolicy regionu zalewając Zaodrze, część Metalchemu i wyspy Pasiekę oraz Bolko wraz z ogrodem zoologicznym. Fala powodziowa zatrzymała się na wysokości Starego Miasta.
- Nie spodziewaliśmy się takiego rozmiaru tragedii - mówi fotoreporter Jerzy Stemplewski, który jest autorem wielu zdjęć z "powodzi tysiąclecia", mieszkaniec zalanego Zaodrza. - Żona obudziła mnie o 5:00 rano. Samochody pływały. Oprócz zdjęć, kręciłem również filmy i dobrze, że wypracowałem sobie system posiadania zawsze naładowanych baterii. Przecież nie było prądu.

- Pracowaliśmy, mimo że radio również znalazło się pod wodą. Nasze studio było usytuowane w budynku poczty i telekomunikacji - wspomina Jacek Rudnik, edytor wiadomości w Radiu Opole. - To nie były warunki radiowe, ale nie o to chodziło. Spełnialiśmy misję. Czytaliśmy komunikaty mieszkańców szukających swoich bliskich. To właśnie Radio Opole przekazywało te informacje zdesperowanych mieszkańców. To była misja w stu procentach.

- Obecnie miasto jest dobrze zabezpieczone przed powodzią - informuje Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Po pierwsze powstał zbiornik Racibórz Dolny. Poza tym w mieście przeprowadzono szereg inwestycji. Do tego modernizacja wałów, która już za nami. Mamy wybudowany mur oporowy wzdłuż Parku Nadodrzańskiego. Jeszcze jest sporo szandorów w Czarnowąsach.

Opole i okoliczne miejscowości chroni także polder Żelazna.
Jerzy Stemplewski
Jacek Rudnik
Dawid Ozimek

Zobacz także

2024-07-05, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Turawa pierwszym przystankiem "Mistrzowskiego Lata z Radiem Opole" Jezioro Średnie w Turawie było pierwszym przystankiem akcji 'Mistrzowskie Lato z Radiem Opole'. Nasze studio plenerowe można było odwiedzić od 9:00 do 15:00. » więcej 2024-07-05, godz. 15:45, Wiadomości z regionu W sobotę biegi na wyspie Bolko w Opolu. Zmiana organizacji ruchu Wielkie bieganie w sobotę (06.07) na wyspie Bolko w Opolu. Odbędzie się XXII Atlantis Bieg Opolski. Zawodnicy wystartują na dystansach 5 oraz 10 kilometrów, zaplanowano także biegi dzieci oraz marsz nordic walking. » więcej 2024-07-04, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Radio Opole po mistrzowsku... w terenie. W piątek jesteśmy w Turawie [FILM] To niepowtarzalna okazja, by podpatrzeć radiowców przy pracy, dowiedzieć się 'jak to działa' a przy okazji zasmakować najsłodszych krówek Radia Opole i zdobyć ciekawe nagrody. W piątek (4.07) plenerowe studio Radia Opole zaprasza… » więcej 2024-07-04, godz. 15:51, Wiadomości z regionu Sytuacja w oświacie jest kryzysowa. Powód – deficyt nauczycieli Ponad 630 ofert pracy dla nauczycieli mają dyrektorzy szkół z województwa opolskiego. Przykładem niedoborów kadrowych w tym zawodzie jest prudnicka oświata, gdzie problem ten występuje już kolejny rok. » więcej 2024-07-04, godz. 15:51, Wiadomości z regionu Fundamenty mostu są, teraz reszta... Front robót na DK40 Gotowe są już fundamenty nowego mostu w ciągu drogi krajowej nr 40 w Głuchołazach. Docelowo konstrukcja, na której otwarcie trzeba poczekać jeszcze około roku, będzie miała 45 m długości i 11 m szerokości. » więcej
151152153154155156157
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »