Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-28, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Duże zainteresowanie rządowym programem in vitro. W regionie realizuje go jeden ośrodek

zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
Już ponad 50 par zarejestrowało się i przeszło kwalifikację, by skorzystać z rządowego programu leczenia niepłodności. Całym procesem zajmuje się PARENS Ośrodek Leczenia Niepłodności w Opolu, który jako jedyny w naszym regionie otrzymał certyfikat Ministerstwa Zdrowia na realizację tego programu, który - podkreślmy - dla uczestników jest całkowicie bezpłatny.
- Program wszedł w życie 1 czerwca, czyli mamy dopiero pojedyncze cykle. Ja miałem jeden transfer u pani, czyli podanie zarodka do jamy macicy po stymulacji i czekamy, czy zaszła w ciąże. Sądzę, że na jesieni będziemy już widzieć pierwsze efekty - mówi dr Marek Tomala, lekarz ginekolog, współzałożyciel ośrodka.

- Możemy skorzystać z in vitro, czyli z połączenia gamet mężczyzny i kobiety, i utworzenia zarodka oraz podania tego do jamy macicy u partnerki. Z tego programu mogą też skorzystać ludzie, którzy mają problemy onkologiczne, czyli przed danym leczeniem onkologicznym przyjść do pobrania i zamrożenia komórek jajowych. Tak samo jest też u mężczyzn, którzy mogą u nas zamrozić nasienie.

- W przypadki in vitro pary, starające się o dziecko mogą 4 razy podjąć próbę, 2 razy mogą korzystać z dawstwa komórek jajowych i 6 razy z zarodków - dodaje dr Tomala.

- Jeśli chodzi o kwalifikację, to po pierwsze, para musi być ubezpieczona w Polsce, po drugie jest kryterium wiekowe. Musi być też dokumentacja leczenia. Mówi się o 12 miesiącach leczenia niepłodności, ale to nie jest sprawdzenie, czy są jajowody drożne i jakie mamy nasienie, ale to jest albo stymulacja cyklu, albo wykorzystania szansy na inseminację. Z tymi wszystkimi badaniami przychodzi się i lekarz decyduje, czy ta para kwalifikuje się, czy też mówi jej na spokojnie, co innego można jeszcze zrobić.

Dodajmy, że wszelkie informacje na temat rządowego programu in vitro można znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Realizacja ma potrwać do 2028 roku.
dr Marek Tomala 1
dr Marek Tomala 2

Zobacz także

2024-07-01, godz. 14:55, Kultura i rozrywka Wystawę malarstwa Alfreda Kreutzberga oglądać można w Opolu Obrazy niemieckiego artysty Alfreda Kreutzberga przywieziono na wystawę do opolskiego Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce, inaugurując zarazem nowy cykl wydarzeń tej instytucji zatytułowany 'Sztuka w Centrum'. » więcej 2024-07-01, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie dostępności przestrzeni miejskiej w Opolu Opole bada dostępność przestrzeni miejskiej dla osób ze specjalnym potrzebami. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne. » więcej 2024-07-01, godz. 11:40, Sport i turystyka Polscy piłkarze ręczni akademickimi wicemistrzami świata! W składzie wielu „Gwardzistów” Polscy piłkarze ręczni zostali akademickimi wicemistrzami świata! Polacy w finałowym meczu z Hiszpanią w Antequerze przegrali 30:33. W składzie „biało-czerwonych” znalazło się wielu zawodników Corotop Gwardii Opole: Daniel Jendryca… » więcej 2024-06-30, godz. 17:20, Sport i turystyka Marsjanie Opole trzecią ekipą w kraju Marsjanie Opole, grający w hokej na rolkach zostali brązowymi medalistami Mistrzostw Polski. » więcej 2024-06-30, godz. 16:14, Wiadomości z regionu W Opolu można zaprosić kino do siebie! Ruszają plenerowe pokazy filmowe Lato to czas seansów w kinie plenerowym. W stolicy regionu niemal przez całe wakacje będzie można oglądać filmy na świeżym powietrzu. Seanse przygotowało stowarzyszenie Opolskie Lamy. Poniedziałki to spotkanie z kinem Jima Jarmuscha… » więcej
153154155156157158159
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »