Profesjonalny stolik daktyloskopijny mają do dyspozycji studenci administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Uniwersytetu WSB Merito Opole.
Sprzęt o wartości 4 tysięcy złotych przekazała jedna z firm współpracujących z uczelnią, czyli Beta Security System. Przyszli stróże prawa będą doskonalić umiejętności podczas zajęć "Ślady kryminalistyczne".
- Brakowało nam tego sprzętu, a jego obsługa nie jest skomplikowana - mówi Tomasz Zięba, wykładowca prowadzący wspomniane zajęcia.
- Do tej pory improwizowaliśmy bądź przekazywałem metody stosowane w przypadku zwłok, które jak najbardziej można stosować również na osobach żywych. Teraz będziemy natomiast praktykować, czyli studenci nauczą się, jak pobierać wzory, jak to robić prawidłowo. Stolik jest o tyle istotny, że daktyloskopia to królowa nauk kryminalistycznych, bo od niej wszystko zaczęło się. Mówimy więc o kroku milowym dla naszej kryminalistyki.
Dr Anna Wawrzczak-Gazda, menedżer kierunku administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne, zaznacza, że sprzęt typu wariograf, fantomy czy strzelnica multimedialna jest wykorzystywany na co dzień.
- Myślę, że z tego wynika również atrakcyjność naszych zajęć. Po pierwsze prowadzą je praktycy, a po drugie wykorzystują właśnie tego typu pomoce. Na przykład stolik daktyloskopijny jest wykorzystywany przez policję, fantomy przez ratowników, a na strzelnicy można nauczyć się technicznego sposobu posługiwania się bronią.
Administrację i bezpieczeństwo wewnętrzne na Uniwersytecie WSB Merito Opole studiuje łącznie ponad 300 osób.