Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-04, 15:02 Autor: Witold Wośtak

35 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach. "To była przełomowa chwila" [ZDJĘCIA]

35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
Dawni opozycjoniści, przedstawiciele opolskiej Solidarności i samorządowcy upamiętnili 35. rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych po drugiej wojnie światowej.
W południe złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą na placu Wolności w Opolu. 4 czerwca 1989 roku Polacy pokazali komunistom "czerwoną kartkę", co dało początek tak zwanej jesieni ludów w Europie.

- "Wolność" jest odmieniana dzisiaj przez wszystkie przypadki - mówi marszałek Andrzej Buła. - Wydarzenia z 1989 roku to było wywalczenie wolności w sposób buntowniczy, dzięki protestom na ulicach i walki z władzą komunistyczną. To była wolność, którą trzeba było wyrwać komuś, aby ludzie zaakceptowali, że my chcemy być wolni.

Wojewoda Monika Jurek zaznacza, że demokracja polega na możliwości różnych poglądów. - Rewelacyjnie byłoby, gdybyśmy mówili jednym zdaniem i wierzyli w te same ideały. Najważniejsze jest jednak kulturalne wyrażanie swoich poglądów, współpraca i robienie wszystkiego, by w wielu przypadkach gry o wysoką stawkę zjednoczyć się i współpracować, współdziałać dla dobra naszego kraju.

Zdaniem Małgorzaty Stelnickiej, wiceprezydent Opola, nie wolno zapomnieć o przełomowych wydarzeniach sprzed 35 lat. - To była przełomowa chwila. My dzisiaj biorąc pod uwagę wydarzenia w Polsce oraz w Unii Europejskiej powinniśmy pamiętać i pielęgnować te wartości. One są bardzo ważne i dają nam tak naprawdę poczucie dużej wolności.

Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę, że nie byłoby dzisiejszej rzeczywistości bez 4 czerwca 1989 roku. - Gdyby nie te wybory, nie byłoby premiera Mazowieckiego, nie mielibyśmy pierwszych wolnych powszechnych wyborów prezydenckich w Polsce. Żylibyśmy prawdopodobnie w PRL-u, bo to ten Sejm zmienił konstytucję, nazwę państwa na Rzeczpospolitą Polską i szeregu innych rzeczy, które były początkiem naszego dzisiejszego położenia.

4 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.
Andrzej Buła
Monika Jurek
Małgorzata Stelnicka
Szymon Ogłaza

Zobacz także

2024-08-27, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Centrum Integracji Społecznej bez dotacji gminnej. Strzelecki magistrat podaje powody Gmina Strzelce Opolskie odmówiła przyznania dotacji miejscowemu Centrum Integracji Społecznej prowadzonemu przez Spółdzielnię Socjalną Opole. » więcej 2024-08-26, godz. 17:53, Wiadomości z regionu Wieża opolskiego ratusza do remontu. Miasto szuka wykonawcy Wieża ratusza w Opolu doczeka się remontu. Konstrukcja ma blisko 90 lat i jak wynika z ekspertyzy, którą dysponuje urząd miasta użyty do odbudowy wieży, po katastrofie z 1934 roku, materiał mocno się zużył. Opole właśnie ogłosiło… » więcej 2024-08-26, godz. 15:09, Wiadomości z regionu Strażacy ewakuowali obserwatora lasów. Na szczęście to tylko ćwiczenia [ZDJĘCIA] Opolscy strażacy zawiśli na liniach. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego 'Opole' w ramach prowadzonych ćwiczeń na terenie lasów w Walidrogach musiała uratować poszkodowanego z 30-metrowej wieży pożarowej oraz udzielić… » więcej 2024-08-26, godz. 12:56, Wiadomości z regionu Opole: pierwszy przetarg na przebudowę stanicy kajakowej do kosza Termin minął, a ofert brak. Żadna firma nie zgłosiła się do przetargu na sporządzenie dokumentacji technicznej dla remontu przystani kajakowej przy ulicy Struga w Opolu. » więcej 2024-08-25, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Różnorodność smaków na opolskim festiwalu. "Uwijamy się jak w ukropie" Miłośnicy różnorodnej kuchni w Opolu w ten weekend nie mogą narzekać. Trwa 15. Festiwal Opolskich Smaków, a zjechali kucharze z różnych stron Polski i świata. » więcej
71727374757677
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »