Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-04, 15:02 Autor: Witold Wośtak

35 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach. "To była przełomowa chwila" [ZDJĘCIA]

35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
Dawni opozycjoniści, przedstawiciele opolskiej Solidarności i samorządowcy upamiętnili 35. rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych po drugiej wojnie światowej.
W południe złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą na placu Wolności w Opolu. 4 czerwca 1989 roku Polacy pokazali komunistom "czerwoną kartkę", co dało początek tak zwanej jesieni ludów w Europie.

- "Wolność" jest odmieniana dzisiaj przez wszystkie przypadki - mówi marszałek Andrzej Buła. - Wydarzenia z 1989 roku to było wywalczenie wolności w sposób buntowniczy, dzięki protestom na ulicach i walki z władzą komunistyczną. To była wolność, którą trzeba było wyrwać komuś, aby ludzie zaakceptowali, że my chcemy być wolni.

Wojewoda Monika Jurek zaznacza, że demokracja polega na możliwości różnych poglądów. - Rewelacyjnie byłoby, gdybyśmy mówili jednym zdaniem i wierzyli w te same ideały. Najważniejsze jest jednak kulturalne wyrażanie swoich poglądów, współpraca i robienie wszystkiego, by w wielu przypadkach gry o wysoką stawkę zjednoczyć się i współpracować, współdziałać dla dobra naszego kraju.

Zdaniem Małgorzaty Stelnickiej, wiceprezydent Opola, nie wolno zapomnieć o przełomowych wydarzeniach sprzed 35 lat. - To była przełomowa chwila. My dzisiaj biorąc pod uwagę wydarzenia w Polsce oraz w Unii Europejskiej powinniśmy pamiętać i pielęgnować te wartości. One są bardzo ważne i dają nam tak naprawdę poczucie dużej wolności.

Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę, że nie byłoby dzisiejszej rzeczywistości bez 4 czerwca 1989 roku. - Gdyby nie te wybory, nie byłoby premiera Mazowieckiego, nie mielibyśmy pierwszych wolnych powszechnych wyborów prezydenckich w Polsce. Żylibyśmy prawdopodobnie w PRL-u, bo to ten Sejm zmienił konstytucję, nazwę państwa na Rzeczpospolitą Polską i szeregu innych rzeczy, które były początkiem naszego dzisiejszego położenia.

4 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.
Andrzej Buła
Monika Jurek
Małgorzata Stelnicka
Szymon Ogłaza

Zobacz także

2024-11-23, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Notariusze udzielają bezpłatnych porad w Opolu. "Takie akcje są potrzebne" Dużym zainteresowaniem cieszy się opolska odsłona ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej notariuszy. Chętni mogą dzisiaj do 16:00 skorzystać z bezpłatnej porady prawnej w Centrum Handlowym 'Karolinka'. » więcej 2024-11-23, godz. 08:15, Sport i turystyka "Walczymy o pełną pulę". Odra Opole jedzie na mecz do Głogowa Po przerwie na mecze reprezentacji piłkarze Odry Opole wracają na ligowe boiska. W spotkaniu 17. kolejki rozgrywek Betclic 1. ligi 'niebiesko-czerwoni' zagrają dziś (23.11) na wyjeździe z Chrobrym Głogów. » więcej 2024-11-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji [ZDJĘCIA] Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 13:39, Gospodarka Państwowa Inspekcja Pracy nagradza najbezpieczniejsze firmy Prestiżowe konkursy Państwowej Inspekcji Pracy rozstrzygnięte. Wyróżniono firmy i placówki, które najlepiej dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników. » więcej 2024-11-22, godz. 11:09, Wiadomości z regionu Zaskoczenia nie ma - będą podwyżki w stolicy regionu Mieszkańcy Opola od nowego roku zapłacą więcej za wodę, odprowadzenie ścieków i za podatek od nieruchomości. Ratusz tłumaczy podwyżki inflacją. Na razie nie zmieni się cena wywozu śmieci. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »