Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-04, 15:02 Autor: Witold Wośtak

35 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach. "To była przełomowa chwila" [ZDJĘCIA]

35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
Dawni opozycjoniści, przedstawiciele opolskiej Solidarności i samorządowcy upamiętnili 35. rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych po drugiej wojnie światowej.
W południe złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą na placu Wolności w Opolu. 4 czerwca 1989 roku Polacy pokazali komunistom "czerwoną kartkę", co dało początek tak zwanej jesieni ludów w Europie.

- "Wolność" jest odmieniana dzisiaj przez wszystkie przypadki - mówi marszałek Andrzej Buła. - Wydarzenia z 1989 roku to było wywalczenie wolności w sposób buntowniczy, dzięki protestom na ulicach i walki z władzą komunistyczną. To była wolność, którą trzeba było wyrwać komuś, aby ludzie zaakceptowali, że my chcemy być wolni.

Wojewoda Monika Jurek zaznacza, że demokracja polega na możliwości różnych poglądów. - Rewelacyjnie byłoby, gdybyśmy mówili jednym zdaniem i wierzyli w te same ideały. Najważniejsze jest jednak kulturalne wyrażanie swoich poglądów, współpraca i robienie wszystkiego, by w wielu przypadkach gry o wysoką stawkę zjednoczyć się i współpracować, współdziałać dla dobra naszego kraju.

Zdaniem Małgorzaty Stelnickiej, wiceprezydent Opola, nie wolno zapomnieć o przełomowych wydarzeniach sprzed 35 lat. - To była przełomowa chwila. My dzisiaj biorąc pod uwagę wydarzenia w Polsce oraz w Unii Europejskiej powinniśmy pamiętać i pielęgnować te wartości. One są bardzo ważne i dają nam tak naprawdę poczucie dużej wolności.

Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę, że nie byłoby dzisiejszej rzeczywistości bez 4 czerwca 1989 roku. - Gdyby nie te wybory, nie byłoby premiera Mazowieckiego, nie mielibyśmy pierwszych wolnych powszechnych wyborów prezydenckich w Polsce. Żylibyśmy prawdopodobnie w PRL-u, bo to ten Sejm zmienił konstytucję, nazwę państwa na Rzeczpospolitą Polską i szeregu innych rzeczy, które były początkiem naszego dzisiejszego położenia.

4 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.
Andrzej Buła
Monika Jurek
Małgorzata Stelnicka
Szymon Ogłaza

Zobacz także

2024-04-30, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Krapkowicka w Opolu wreszcie otwarta. "Przejadą teraz nawet autobusy MZK" Po półtora roku prac dla ruchu otwarto ulicę Krapkowicką w Opolu. Droga biegnie w starym śladzie, ale jest szersza. Równolegle do użytku oddano centrum przesiadkowe Opole-Południe, gdzie powstał parking na blisko 350 miejsc. » więcej 2024-04-30, godz. 13:24, Wiadomości z regionu "Stary" będzie płatny, ale "nowy" jest darmowy. Zmiany na parkingu na wyspie Bolko w Opolu Popularny, zwłaszcza w słoneczne weekendy, parking przy parku 800-lecia na wyspie Bolko w Opolu od jutra (01.05) będzie płatny. Goście odwiedzający park oraz pobliskie zoo, muszą przygotować się na opłatę - 3 złote za godzinę… » więcej 2024-04-30, godz. 10:56, Wiadomości z regionu Z Podkarpacia do Radia Opole. Zwycięzca licytacji WOŚP poprowadził program Najpierw bacznie obserwował licytację WOŚP, potem ruszył do akcji i wygrał. Tomasz Bober, mieszkaniec Podkarpacia wylicytował współprowadzenie audycji w Radiu Opole. » więcej 2024-04-30, godz. 10:18, Gospodarka Dębską Kuźnię ze Schodnią połączy ścieżka rowerowa Będzie nowa ścieżka pieszo-rowerowa przy krajowej 46 między Dębską Kuźnią a Schodnią. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę z wykonawcą na przygotowanie prawie 5 km trasy. » więcej 2024-04-30, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Opole poleca się na majówkę. Atrakcje turystyczne będą dostępne dla turystów Od Wieży Piastowskiej po Muzeum Wsi Opolskiej. Niemal wszystkie obiekty turystyczne w stolicy województwa będą otwarte w długi weekend majowy. » więcej
214215216217218219220
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »