Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-01, 15:40 Autor: Jakub Biel

VI Marsz Równości przeszedł ulicami Opola. Nie obyło się bez kontrmanifestacji

VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
VI Marsz Równości w Opolu [fot. Jakub Biel]
„Moja Era” – pod takim hasłem odbył się w Opolu VI Marsz Równości, który przeszedł ulicami miasta. Wśród postulatów uczestników marszu znalazły się m.in. wprowadzenie małżeństw i związków partnerskich dla par homoseksualnych czy ochrona osób LGBT+ w kodeksie karnym. W trakcie marszu doszło także do kontrmanifestacji ze strony środowisk stojących za prawem do życia.
- Mamy kilka postulatów, o które walczymy - mówi organizator Marszu Równości w Opolu Maciej Kryczka. - Od lat walczymy o to, żeby marsze równości mogły spokojnie iść przez polskie miasta i głosić hasła równości i różnorodności. Walczymy o to, żeby w Polsce wprowadzono związki partnerskie i małżeństwa dla par, osób tej samej płci. Żeby osoby trans mogły po ludzku móc uzgodnić swoją płeć, czyli zmienić dokumenty. No i bardzo dla nas ważne to zmiana kodeksu karnego, żebyśmy my jako osoby LGBT byli chronieni przed dyskryminacją.

Na placu przed Teatrem im. Jana Kochanowskiego, gdzie rozpoczynał się marsz pojawiło się około tysiąca osób, które wspierają różnorodność, akceptację i tolerancję.

- Jestem tutaj, żeby swoją obecnością pokazać, że jest dużo innych osób, którzy chcą pokazać, że nie są sami, że trzeba ich szanować, tolerować, pozwolić im normalnie żyć.

- Pracuję w jednej z fundacji, która ma tutaj stoisko i wspieram osoby LGBT dlatego, że każdy zasługuje na miłość bez względu na płeć.

W trakcie trwającego w Opolu Marszu Równości odbyły się również dwie kontrmanifestacje zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską oraz obrońców prawa do życia, którzy sprzeciwiali się promowaniu „ideologii LGBT” i „szerzenia dewiacji” wśród młodych ludzi.

- Sprzeciwiamy się takim nienormalnym postawom i ich promowaniu – powiedział Łukasz Hałaszkiewicz z Młodzieży Wszechpolskiej. - Jesteśmy tutaj po to, aby dać wyraz, że nie zgadzamy się na promocję tej tęczowej ideologii, która tak naprawdę jest bardzo zgubna, szczególnie dla młodych osób. Osoby młode, dzieci muszą być chronione przeciw różnymi rodzajami błędnych ideologii.

Wspólną modlitwę w trakcie Marszu Równości zorganizowali przedstawiciele Fundacji Pro – Prawo do życia, którzy również wyrazili swoją dezaprobatę w kierunku uczestników marszu. - Moim zdaniem, żerują oni na naiwności dziecięcej, na łatwowierności dziecięcej. Na poszukiwaniu własnej tożsamości, a także naturalnym buncie, który przeżywają młodzi ludzie, nastolatkowie i stają się łupem dla pedofili - mówiła Lidia Kaczyńska-Pampuch z Fundacji Pro - Prawo do życia.

Uczestnicy pochodu przeszli przez ulicami: Ozimską, Reymonta, Żeromskiego, Oleską czy Katowicką, a zakończyli ponownie w okolicach teatru.
Maciej Kryczka
uczestnicy Marszu Równości
Łukasz Hałaszkiewicz
Lidia Kaczyńska-Pampuch

Zobacz także

2024-11-01, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Jak długo będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzu w Opolu-Półwsi? Tylko dzisiaj (01.11) czy przez cały weekend? Nie ma pewności, jak długo potrwa zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarza w Opolu-Półwsi wobec długiego weekendu z dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2024-11-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Pochówki w "ogrodach pamięci". Jedno z takich miejsc powstanie na Półwsi Administracja cmentarzy w Opolu umożliwi od nowego roku ekologiczny pochówek. Na cmentarzu na Półwsi wydzielony zostanie zielony obszar, na którym będą grzebane biodegradowalne urny. » więcej 2024-11-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Przez 120 lat służył lokalnej społeczności. Warto odwiedzić zabytkowy cmentarz w Opolu Kraków ma Cmentarz Rakowicki, Warszawa ma Powązki, a Opolanie mogą odwiedzać zabytkowy cmentarz przy ul. Wrocławskiej. To tam przy głównej alei odnajdziemy np. groby dziadków Ewy Demarczyk. Z zachowanych do dziś nielicznych przedwojennych… » więcej 2024-11-01, godz. 09:30, Wiadomości z regionu "Korzystajmy ze zniczy z drugiej ręki". Kolejna zniczodzielnia pojawiła się na opolskim cmentarzu Coraz więcej osób korzysta ze zniczodzielni, czyli regału, na którym można pozostawić zniszcz, pod warunkiem, że nie jest on zużyty. Niemal na każdej opolskiej nekropolii takie miejsce można spotkać. Ostatnio zniczodzielnia pojawiła… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Sympatycy Odry Opole będą kwestować przy cmentarzu. Celem pomoc rodakom za granicą Przy okazji Wszystkich Świętych w okolicach cmentarza Opole-Półwieś będzie można spotkać kwestujących wolontariuszy stowarzyszenia 'Jedna Odra'. Tym razem celem zbiórki jest wsparcie stowarzyszenia 'Odra Niemen', które organizuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »