Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Wszystko jest możliwe. Jednak potrzebna jest do tego opolska widownia, a dokładnie jej podpisy pod inicjatywą. W czasie festiwalu wśród widowni krążyć będą wolontariusze z listami poparcia.
- Liczymy na liczne podpisy, bo im będzie ich więcej, tym będziemy bardziej wiarygodni - mówi Mateusz Torzecki z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
- W tej chwili przed nami pierwszy krok. To wpisanie samego festiwalu na krajową listę i kiedy tego dokonamy, to będzie ten moment, kiedy będziemy starali się o to, aby wpisać Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki na listę UNESCO. Dla części państwa jest to ryzykowany pomysł, natomiast my o nim myśleliśmy bardzo długo i wydaje mi się, że taki precedens, który pojawił się kilka miesięcy temu, czyli wpisanie berlińskiej sceny techno na tę listę dodało nam trochę wiatru w żagle, żeby ten pomysł rzeczywiście realizować.
Przypomnijmy, że 1. edycja Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki miała miejsce 19 czerwca 1963 roku. W tym roku świętujemy jego 61-lecie.