Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla najmłodszych wiele atrakcji. Dzieci mogą między innymi zobaczyć pod mikroskopem, co kryje w sobie kropla wody z jeziora czy też stworzyć własną grę.
- Pamiętam, jak 9 lat temu stworzyliśmy naszą muchę, która została wybrana w konkursie, a zaprojektowana została przez Marka Jarosza - mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału odpadami komunalnymi w opolskim ratuszu.
- Wtedy też nie do końca byliśmy pewni czy się przyjmie, bo Mucha Odpaducha jest trochę kontrowersyjną postacią. Inne miasta mają bardziej takie przytulaski, maskotki, a my postawiliśmy na muchę i chyba to był dobry wybór. W tej całej przekorze, w tym jej buntowniczym charakterze, czarnym charakterze, jednak dzieci dostrzegły też dużo dobra i bardzo lubią Muchę Odpaduchę. Bardzo się z tego cieszę i wydaje mi się, że już chyba nie ma dzieci w Opolu, które muchy nie znają, czyli efekt edukacyjny został osiągnięty w 100 procentach.
W Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu powstała też pracownia Muchy Odpaduchy, która, jak zaznacza dyrektor placówki Bronisława Ogonowski, cieszy się sporym zainteresowaniem.
- Zaczynamy od dzieci jak najmłodszych, natomiast nie zostawiamy z niewiedzą dorosłych. Przychodzą do nas studenci, seniorzy, a w tej chwili Młodzieżowa Rada Miasta zainteresowała się kształceniem w zakresie segregacji odpadów. Bardzo szeroko adresujemy tę wiedzę, żebyśmy wszyscy mogli dbać o planetę.
Dzieci, które dziś odwiedziły muchę podczas jej urodzin doskonale wiedzą, czym się zajmuje i chętnie stworzyły grę z jej udziałem.
- Pomaga nam segregować śmieci. - Fajna jest? - Tak. - A mieliście już jakieś zajęcia z muchą? - Tak, o segregowaniu śmieci. - Jedliśmy też tort, bo Mucha Odpaducha ma 9. urodziny. - My zrobiliśmy grę, pan nam pomógł. - I co w tej grze jest? - Tutaj jest kotek i my projektujemy co on robi.
Dodajmy, że w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji oprócz pracowni jest także ścieżka edukacyjna, a na niej między innymi tablice o czasie rozkładu odpadów czy eko zagadki.