Najpierw przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych musieli wykonać kilka zadań, potem udowodnić, że o ekologii wiedzą niemal wszystko, a dziś (06.05) zostali nagrodzeni. Opolski ratusz podsumował II edycję EkoGrantów. Wręczono też wyróżnienia placówkom, które zebrały najwięcej makulatury i butelek PET. Zwycięzcy otrzymali bony pieniężne i upominki.
- Bardzo się cieszymy, że te nasze działania ekologiczne cieszą się takim powodzeniem i że dzieci chcą brać w nich udział - mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarki odpadami komunalnym w opolskim ratuszu.
- Widzimy też efekty edukacyjne tych konkursów. Było bardzo dużo różnych zadań do wykonania. Ponad 1000 dzieci było w pracowni Muchy Odpaduchy na zajęciach edukacyjnych. Były prowadzone ekolekcje w każdym przedszkolu. Było też dużo konkursów plastycznych, na przykład do wykonania były karmniki. Prace były bardzo ciekawe, ekostwory były bardzo ciekawe. Tak naprawdę nasze oczekiwania zostały przekroczone.
Bank z nagrodami rozbiło Przedszkole Publiczne numer 59. Zdobyło I miejsce w EkoGrantach, zebrało najwięcej butelek plastikowych i papieru.
- Powiem szczerze, że jestem trochę zaskoczona. Liczyliśmy na jakąś nagrodę, ale nie na trzy. Jesteśmy bardzo zaskoczeni, ale też wdzięczni, bo to nie jest tylko nasz sukces. To jest sukces całej społeczności przedszkolnej. W akcję włączyły się dzieci, rodzice, a także dziadkowie, a nawet mieszkańcy - dodaje Kornelia Macioszek, dyrektorka przedszkola.
Nagrodzone przedszkolaki o segregowaniu wiedzą dużo. Na pytanie, co można zrobić ze śmieci, z użytych już rzeczy, odpowiedziały bez zastanowienia.
- Można na przykład z papieru zrobić coś fajnego, można coś narysować, czy zrobić łódkę. - Ja wiem, że recykling to jest wykorzystanie śmieci do czegoś innego. - Do żółtego wrzucamy plastik, do niebieskiego papier, a do brązowego bio, do zielonego szkło.
Dodajmy, że zwycięzcy I miejsca w Ekograntach otrzymali 11 tysięcy złotych, II miejsca - 9 tysięcy złotych, a III - 7 tysięcy złotych. Za największa liczbę zebranych butelek plastikowych spółka WiK ufundowała bon o wartości 2 tysięcy złotych. Taką samą nagrodę wręczył Zakład Komunalny za zebraną makulaturę.